WYDARZENIA: ZAPROSZENIE NA WIECZÓR KULTURY FRANCUSKIEJ

ZAPROSZENIE NA WIECZÓR KULTURY FRANCUSKIEJ

 

 

          W dniu 10 kwietnia 2016 r. o godzinie 17.00 w Nyskim Domu Kultury przy ulicy Wałowej 7, odbędzie się zorganizowany przez Wyższą Szkołę Teologiczno-Humanistyczną w Podkowie Leśnej Punkt Konsultacyjny Nysa – Wieczór Kultury Francuskiej.
          Jest to X Jubileuszowe spotkanie poświęcone kolejnemu krajowi śródziemnomorskiemu. Tym razem bohaterem naszego Wieczoru będzie kraj słynący z szampana, wina oraz wspaniałych serów. To również kraj kontrastów i niezapomnianych wrażeń. Ma do zaoferowania turystom historyczne miasta, wspaniałe krajobrazy, Alpy, słoneczne plaże, zamki nad Loarą, winnice Szampanii i niezapomnianą kuchnię i wiele innych atrakcji. Francja z całym swym kulturowym bogactwem jest o tyle trudna do zmierzenia się z nią przy organizacji takiego przedsięwzięcia kulturalnego gdyż cokolwiek byśmy nie pokazali i jak długo nie trwałby Wieczór zawsze będą mieć niedosyt i organizatorzy i widzowie. Bo jak tu wybrać to, co jest najważniejsze i najistotniejsze dla tego kraju, co pominąć, a co pokazać?
          Mam nadzieję, że dla gości przybyłych na galę to spotkanie stanie się początkiem wspaniałej przygody, jaką będą chcieli przeżyć w niedzielę 10 kwietnia wspólnie z nami, ale też mam nadzieję, że pozostawimy w naszych widzach taki niedosyt, że to spotkanie z francuską kulturą będą chcieli kontynuować jeszcze później, kiedy już zgasną światła sceny.
          Doceniając wagę podjętych przez nas działań oraz widząc  potrzebę prowadzenia takich dialogów międzykulturowych patronat honorowy nad imprezą objęli: Jego Ekscelencja Ambasador Francji Pierre Buhler, Konsul Honorowy Francji we Wrocławiu Richard Kepinski oraz Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

 

Program wieczoru Francuskiego będzie niezwykle bogaty.

          Planujemy oprócz wystąpień gości honorowych, także wystąpienie prof. dr hab. Bernarda Koziróga – podróżnika, autora wielu książek poświęconych krajom śródziemnomorskim.
         Występy muzyczne oparte o muzykę francuską w wykonaniu Marii Meyer aktorki i piosenkarki Teatru Rozrywki w Chorzowie (repertuar Edith Piaf, Jacques Brel’a, Josephine Baker). Maria Meyer zadebiutowała w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie w roku 1977. Zagrała m. in. Biankę w „Białym małżeństwie”, Inez w „Zielonym Gilu”, Klarę w „Ślubach Panieńskich”. W 1981 roku wygrała Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Od 1988 roku związana jest etatowo ze sceną chorzowską.
          Francuskie pokazy taneczne (gawot, kankan) w wykonaniu Zespołu tanecznego LO „Chrobry” w Głuchołazach. Grupę tworzą uczniowie różnych klas, pasjonaci tańca i ruchu scenicznego, którzy pracują pod opieką mgr Beaty Dorosz.
          Występ muzyczny Chóru szkolnego „Jedynka” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Głuchołazach, który prowadzi Pani Karolina Tomaszewska. Od 2006 r. chór uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych ,,Śpiewająca Polska”, bierze udział w przeglądach i konkursach wojewódzkich, występuje na imprezach szkolnych, środowiskowych oraz wraz z zespołem teatralnym w Polsce i w Czechach.
          Występ muzyczny Joanny Kiełek „Miraculeuse” – młodej artystki zakochanej w jazzie, swingu i Paryżu z lat 50 XX wieku.
          Literaturę francuską zaprezentujemy w spektaklu przygotowanym na kanwie powieści Wiktora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”. Fragment spektaklu przedstawi Paulina Mankiewicz, uczestniczka wielu edycji Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA w Świnoujściu oraz wielu przeglądów artystycznych na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.
          Nie zabraknie opowieści o zwykłym życiu kogoś, kto pochodzi z Francji a mieszka i pracuje w Polsce. Podzieli się z nami refleksjami z pobytu w naszym kraju – pani Denis Devoges-Cuber pochodząca z Francji a mieszkająca na stałe w Polsce.
          Podczas Wieczoru Kultury Francuskiej odbędzie się również Pokaz mody inspirowany motywami francuskimi. W trackie Wieczoru Kultury Greckiej, po raz pierwszy wprowadziliśmy ten punkt programu i mając na uwadze wiele pozytywnych emocji, które wzbudził w widzach postanowiliśmy kontynuować ten punkt programu w każdym następnym Wieczorze Kultury. Modelki zaprezentują wyjątkową kolekcję ubrań Jacqueline Riu, francuskiej marki odzieży damskiej, o fryzury zadba Atelier Fryzjerskie Izabela Jagusz, natomiast makijażem modelek zajmie się salon kosmetyczny SugarBabies.
          Jednym z punktów programu będzie również rozstrzygnięcie Konkursu Wiedzy o Francji przeprowadzonej wśród studentów WSTH pk. Nysa i uczniów szkół średnich województwa opolskiego oraz wręczenie im nagród. Główną nagrodą w konkursie jest wycieczka do Francji ufundowana przez Biuro Podróży „Podzamcze”.
          Oczywiście podczas wieczoru nie może zabraknąć punktu, który cieszy się zawsze olbrzymim powodzeniem, czyli Konkurs-Loteria w trakcie, której będzie możliwość zdobycia wielu cennych nagród w tym m.in.: ufundowana przez autorkę praca malarska Pani prof. Moniki Kamińskiej poświęcona Francji. Nagrodami w konkursie są też cenne bony: na romantyczną kolację do restauracji „Redos”na zabiegi w salonie kosmetycznym SugarBabies, na fryzurę w stylu francuskim ufundowaną przez Atelier Fryzjerskie Izabela Jagusz, na sesję zdjęciową ufundowaną przez AP Pawlik Photography oraz bon rabatowy na zakupy w salonie Jacqueline Riu. Ponadto będzie można wylosować zestawy kosmetyków francuskich ufundowanych przez francuską markę kosmetyczną Valcena Paris oraz Aptekę „Przyjazna” z Opola. Natomiast nagrodą główną w Konkursie jest VOUCHER PODRÓŻNY na wycieczkę do Francji ufundowany przez mBank.
          Po głównych uroczystościach odbędzie się otwarcie wernisażu prac malarskich prof. dr hab. Moniki Kamińskiej*, która specjalnie na tą okoliczność stworzyła wystawę obrazów, inspiracją, których był jej pobyt we Francji. Uczestnicy spotkania będą mieli również okazję wziąć udział w degustacji dań francuskich przygotowanych przez Restaurację „Redos”.
    Zapraszamy wszystkich do spędzenia wraz z nami niesamowitego wieczoru w klimacie francuskim.
    

Wstęp na Wieczór francuski jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja zaproszeń od dnia 14 marca 2016 do dnia 25 marca 2016 poprzez e-mail: bilety@wsth.nysa.pl.
  

 Na gali mile widziane stroje wieczorowe 🙂

 

dr Bożena Węcka
Dyrektor

Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna pk. Nysa
48-300 Nysa, ul. Poznańska 1
tel. 77435 12 54 w. 20  fax.w.22

 

 

* Maria Meyer
Zadebiutowała w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie w roku 1977. Zagrała m. in. Biankę
w „Białym małżeństwie”, Inez w „Zielonym Gilu”, Klarę w „Ślubach Panieńskich”. W 1981 roku wygrała Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Od 1988 roku związana jest etatowo ze sceną chorzowską. Gra tutaj bardzo dużo, niemal we wszystkich przedstawieniach. Za rolę Evity w musicalu Webbera – Rice’a (Evita), otrzymała Specjalną Złotą Maskę, przypieczętowaną znakomitymi recenzjami. Maria Meyer jest też laureatką statuetki „Narcyza” – nagrody przyznanej przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego za wybitne osiągnięcia zawodowe (kwiecień 2004). Zaproszona przez Jana Pietrzaka do stałej współpracy wiele lat występowała z Kabaretem „Pod Egidą”. Z tym zespołem brała udział w tournée po Szwajcarii, Niemczech i Włoszech, a także w USA i Kanadzie. W 1998 roku Maria Meyer założyła własny teatr pod nazwą Ma Scala – Teatr Marii Meyer, którego pierwszą produkcją był spektakl „Jestem znów. Maria Meyer śpiewa Brela”.

 

* prof. dr hab. Bernard Koziróg
Teolog adwentystyczny, autor licznych książek, w tym podręczników z historii filozofii, historii adwentyzmu i przewodnika do Ziemi Świętej. Doktor honoris causa Państwowego Uniwersytetu w Krasnodarze. Wieloletni wykładowca Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej im. Michała Beliny-Czechowskiego.

 

* Joanna Kiełek
Młoda artystka występująca pod pseudonimem Miraculeuse, zakochana w jazzie, swingu i Paryżu z lat 50 XX wieku.

 

* Paulina Mankiewicz
Uczestniczka wielu edycji Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA w Świnoujściu, uczestniczka wielu przeglądów artystycznych na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Posiada swój zespół muzyczny o nazwie „The Fade Resistanse”.

 

* prof. dr hab. Monika Kamińska
Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni grafiki prof. Włodzimierza Kunza (1978) oraz w pracowni malarstwa prof. Juliusza Joniaka (1981). Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1989 roku jest pracownikiem Uniwersytetu Opolskiego. Brała udział w przeszło 60 wystawach krajowych i 40 poza granicami kraju. Od początku organizowania Wieczorów Kultury przez WSTH pk. Nysa aktywnie w nich uczestniczy wystawiając swoje obrazy, jakie powstały, jako impresje po jej pobycie w kolejnym kraju śródziemnomorskim.

 

*Chór szkolny „Jedynka” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Głuchołazach
Chór szkolny „Jedynka” działający przy PSP nr 1 w Głuchołazach od roku 2006 prowadzony jest przez panią Karolinę Tomaszewską. Pasja, zaangażowanie i twórcze podejście  spowodowało, że od samego początku chór odnosił wiele sukcesów w przeglądach, konkursach gminnych
i wojewódzkich. Przez siedem lat aktywnie uczestniczył w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych ,,Śpiewająca Polska”. Chór  tworzą uczniowie z klas 1-6. Młodzi ludzie rozwijają talenty muzyczne poprzez śpiew, taniec i grę na instrumentach. W środowisku lokalnym „Jedynka” cieszy się dużym uznaniem. Występuje razem z chórem „Capricolium” podczas wielu uroczystości. Chór można  usłyszeć nie tylko podczas uroczystości na terenie Głuchołaz, ale również m.in. w zaprzyjaźnionych czeskich Mikulovicach w ramach projektów i międzynarodowej współpracy szkół.

 

* Zespół taneczny LO „Chrobry” w Głuchołazach.
Grupę tworzą uczniowie różnych klas, pasjonaci tańca i ruchu scenicznego. Pracują pod opieką mgr Beaty Dorosz.

 

*Uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego
w Nysie Kornelia Podgórska – ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną  I stopnia w Nysie, w klasie fortepianu pani Małgorzaty Łysiak. Obecnie kończy wydział wokalny w Państwowej  Szkole Muzycznej II stopnia w klasie śpiewu pani Agnieszki Niewiadomskiej.
Ewelina Nicpoń –  kończy w tym roku szkolnym wydział wokalny w klasie śpiewu pani Jadwigi Chlewickiej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Nysie.
Karolina Tarnowska – ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Nysie, w klasie altówki pani Beaty Toczek. Również w tym roku szkolnym kończy wydział wokalny w klasie śpiewu pani Jadwigi Chlewickiej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie.

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis internetowy może być maksymalnie bezpieczny i wygodny. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookies z Polityki Prywatności.