WYDARZENIA: WSTH na Kongresie Turystyki w Nysie

W dniach 6-7 września w siedzibie nyskiego Muzeum odbył się zorganizowany wspólnie przez Związek Miast Polskich i miasto Nysa Kongres Turystyki, którego celem była wymiana doświadczeń w rozbudowie turystyki, z działań prowadzonych na rzecz wykorzystania zasobów kulturowych i przyrodniczych dla jej rozwoju.

 

Przybyli z różnych stron Polski goście na początek mieli okazję uczestniczyć w Spotkaniu Miast Jakubowych. O godzinie 10.00 gości przywitała burmistrz Nysy Jolanta Barska, wicestarosta Czesław Biłobran oraz Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.
Burmistrz Jolanta Barska zapoznała zgromadzonych z historią pracy nad przywróceniem szlaku do aktywności oraz początki współpracy z jednym z regionów Hiszpanii – Galicją. Opowiedziała także o Europejskim Stowarzyszeniu Szlaków św. Jakuba, powstaniu Nyskiej Drogi św. Jakuba oraz o Jarmarku Jakubowym, który co roku odbywa się w Nysie, cieszy się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród miejscowych, ale również turystów.

 

Po prezentacjach przedstawionych m.in. przez ks. Jacka Biernata i ks. Piotra Burczyka przeprowadzono panel dyskusyjny. Uczestnicy wypowiadali się głównie na temat rozwoju szlaków i włączeniu ich jako stałego elementu strategii turystycznej, a następnie wysłuchano kolejnych prezentacji dotyczących dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz rozwoju lokalnego. Wśród prelegentów znalazła się również Dyrektor Punktu Konsultacyjnego WSTH w Nysie, dr Bożena Węcka, która w prezentacji pt. „Marketingowe instrumenty rozwoju turystyki w regionie” wyraźnie zasygnalizowała jak ważna jest świadomość tego, że nie ma produktu, który można byłoby sprzedać, którym można byłoby zainteresować, chociaż istnieją pewne i liczące się walory. Podała również sposoby na rozwiązanie tego problemu oraz podkreśliła rolę social mediów w marketingu. Przemowa spotkała się z uznaniem i ciepłym przyjęciem zgromadzonej na kongresie publiczności.

 

Uczestnicy Kongresu Turystycznego mieli możliwość poznać zabytki Nysy, byli m.in. w Bazylice Mniejszej oraz Skarbcu św. Jakuba. Natomiast, Legion Polsko – Włoski, pokazał uczestnikom kongresu prawdziwą musztrę wojskową na dziedzińcu Fortu II. Były strzały z armat oraz karabinów. Późnym wieczorem efekt wystrzałów z broni prochowej robił na widzach nie lada wrażenie. Goście mogli także zwiedzić Fort II oraz poznać miłośników wojsk rekonstrukcyjnych z Nysy.

 

Drugi dzień kongresu rozpoczęły prezentacje lokalnych organizacji turystycznych. Prezentacje poprzedziła burmistrz Nysy, Jolanta Barska, która przypomniała wydarzenia dnia poprzedniego i przedstawiła nyskie produkty turystyczne. Wspomniała o lokalnych produktach regionalnych (Piernik z Kopernik) oraz o inicjatywie „I love Nysa”, która przyczynia się do promocji miasta. Następnie goście mogli zapoznać się z jedną z piosenek, która wzięła udział w konkursie Nyska Nuta.
Pierwszą prezentację przedstawił Jacek Janowski, Główny Specjalista, Sekretarz Zespołu ds. UEFA EURO 2012, którego wypowiedź na temat lokalnej organizacji, jako czynnika aktywizacji i integracji społeczności lokalnych wokół turystyki, przybliżyła uczestnikom działania takich organizacji, dobre praktyki, działania mające wpływ na rozwój turystyki oraz pokrótce przedstawił sytuacje turystyczną Polski na najbliższe lata po Euro 2012.

 

Kolejną prezentację poprowadziła dr Maria Śmigielska, prof. Uniwersytetu Opolskiego oraz członkini kluczborsko-oleskiej LOT (lokalnej organizacji turystycznej). Przedstawiła działania na obszarze powiatów kluczborskiego i oleskiego, opisała strukturę organizacji oraz historię powstania. Szczegółowo przedstawiła cele organizacji, takie jak wzrost konkurencyjności oraz zespolenie działa podmiotów organizacji do stworzenia pełnego łańcucha wartości oferowanych usług.

 

Następnie głos zabrała pani Agata Nowak, która opowiedziała o lokalnej grupie działania Krainie Wielkiego Łuku Warty. W swojej wypowiedzi zawarła lokalne strategie rozwoju, m.in. aktywizację środowisk wiejskich, przedstawiła plany zagospodarowania terenów wzdłuż Warty (np. przystanie kajakowe z możliwością noclegów) oraz wszelkie działania i imprezy organizowane na terenie regionu.
Jako ostatnia swoją prezentację przedstawiła Danuta Kruszelnicka-Majnusz, prezes Nyskiego Księstwa Jezior i Gór, lokalnej grupy, która zrzesza obecnie 4 gminy (Głuchołazy, Paczków, Otmuchów, Nysa). Prezes opowiedziała o udziale grupy w międzynarodowych targach, organizowanych festynach i jarmarkach, prezentując zdjęcia z wydarzeń. Przedstawiła podsumowanie złożonych wniosków oraz ich zestawienia finansowe, zaprezentowała te najczęstsze oraz zapoznała uczestników z tym jak powinien wyglądać projekt do dofinansowania. Wszyscy uczestnicy otrzymali pierniki z Kopernik.

 

Ostatnia część kongresu skupiała prezentacje na temat szlaków kulturowych. Jako pierwszy wypowiedział się dr Armin Mikos. Prezentacja pt. „Szlak kulturowy jako markowy produkt turystyczny” przybliżyła gościom pojęcie marki w turystyce, przedstawiła jej istotne funkcje. Dr Mikos prostował również błędne rozumienie turystyki kulturowej. Uczestnicy kongresu zapoznali się z walorami szlaków kulturowych z różnych punktów widzenia, dowiedzieli się jakie korzyści płyną z tworzenia markowych szlaków kulturowych i co trzeba zrobić, aby szlak stał się markowy.

 

Następnie zaproszeni goście zapoznali się z prezentacją na temat Szlaków Cysterskich, którą poprowadził prezes Stowarzyszenia Szlaków Kulturowych w Polsce, Grzegorz Kilian. Skupił się on na Szlakach Cysterskich w obrębie Pętli Pomorskiej, przybliżył historię Zakonu Cystersów, pierwszych klasztorów Cysterskich oraz ich rozwój, następnie przedstawił strukturę szlaku powstałego w 1990 oraz działania Rady Koordynacyjnej Szlaku Cystersów w Polsce.

 

Gości czekała również miła niespodzianka, bowiem na koniec przedstawiciele grupy APLI MEDIA z Krakowa, zaprezentowali uczestnikom swój produkt w postaci mobilnego przewodnika turystycznego, który dostępny jest na prawie wszystkich smartphonach. Spotkanie 7 września, a zarazem cały kongres zamknęła burmistrz Nysy, która ponownie zaproponowała kolejne spotkanie oraz zaapelowała o przyjęcie stanowiska w sprawie dofinansowań z Unii Europejskiej na rozwój turystyki i przekazanie go przedstawicielom polskiego rządu.

 

Na zakończenie Kongresu Turystyki w Nysie, wszyscy uczestnicy, mogli poznać jeszcze kilka atrakcji Nysy. Tym razem była podróż kolejką po mieście, zwiedzanie Kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła oraz Domu Macierzystego Sióstr Elżbietanek, gdzie gości oprowadzała siostra Margarita Cebula. Wszyscy mogli dowiedzieć się kim była bł. Maria Luiza Merkert oraz zwiedzić izbę pamięci poświęconą „Śląskiej Samarytance”. Na zakończenie był jeszcze rejs statkiem Gracja oraz wjazd na wieżę ratuszową.

 

Źródło: nysa.eu

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis internetowy może być maksymalnie bezpieczny i wygodny. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookies z Polityki Prywatności.