WYDARZENIA: WIECZÓR KULTURY GRECKIEJ

Zaproszenie na Wieczór Kultury Greckiej

 

W dniu 23 czerwca br. o godzinie 17.00 w Nyskim Domu Kultury odbędzie się zorganizowany przez Instytut Turystyki Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej Punkt Konsultacyjny Nysa – Wieczór Kultury Greckiej.

 

Jest to już siódmy z kolei wieczór poświęcony kolejnemu krajowi biblijnemu organizowany przez WSTH pk. Nysa. Po Egipcie, Izraelu, Turcji, Jordanii, Malcie i Cyprze przyszła kolej na Grecję. I tym razem przyszło nam zmierzyć się z zadaniem równie trudnym, jak dwa lata temu, kiedy to organizowaliśmy Wieczór Kultury Cypryjskiej. Niezwykle rzadko  organizuje się w Polsce spotkania poświęcone dialogom międzykulturowym różnych krajów. Jesteśmy więc swego rodzaju prekursorami w tej dziedzinie. Za każdym razem przy organizacji kolejnych wieczorów musimy wypracowywać sobie własne środki i metody działania. Ponadto organizacja tego typu imprez to ogromne wyzwanie logistyczne, w krótkim czasie trzeba poprowadzić w dość szybkim tempie kilkanaście działań na różnych płaszczyznach.

 

Dlaczego, mimo trudności jakie napotykamy organizujemy takie spotkania? Głównym celem jaki sobie stawiamy realizując program każdego Wieczoru to przekazanie przeciętnemu Polakowi informacji w tym wypadku o Grecji w sposób zachęcający go do odwiedzenia tego kraju. Chcemy  pokazać uczestnikom Wieczoru, że Grecja to nie tylko wyspa Ateny i Zeusa, ale to także kraj miłośników turystyki rodzinnej, aktywnej i biznesowej. Pragniemy zapoznać uczestników tego spotkania z kulturą i sztuką Grecji w przystępny i atrakcyjny sposób.  Pragniemy uświadomić widzowi, że Grecja  to miejsce wielu działań turystycznych i kulturowych gdzie prawdziwa serdeczność i gościnność mieszkańców miesza się z pięknem krajobrazów i bogactwem kolorów.

 

Doceniając wagę podjętych przez nas działań oraz widząc  potrzebę prowadzenia takich dialogów międzykulturowych patronat honorowy nad imprezą w tym roku objęli: Burmistrz Nysy Jolanta Barska oraz Starosta Powiatu Nyskiego Adam Fujarczuk, a dodatkowo  zaszczyciła nas swoim patronatem  Jej Ekscelencja Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Greckiej Pani Tasia Athanasiou.

 

Program wieczoru będzie niezwykle bogaty.
Zainauguruje go wystąpienie prof. dr hab. Bernarda Koziróga – podróżnika, znawcy krajów biblijnych i śródziemnomorskich, który opowie o Grecji tej dawnej ale i o   tej dzisiejszej. Muzycznym akcentem spotkania będzie występ prof. dr hab. Ilias Wrazas, muzyka, kulturoznawcy, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego, który gra na gitarze, zwłaszcza utwory Mikisa Theodorakisa, śpiewa rebetiko – greckiego bluesa. W dalszej części programu będziemy mogli posłuchać piosenki greckiej wokalistki Anny Vissi „Dodeka” w wykonaniu studentki Instytutu Dziennikarstwa WSTH Dominiki Radwan oraz utwór Eleni „Zorba” w wykonaniu wokalistki zespołu „VABANK” Agnieszki Kuleby. Nie zabraknie oczywiście tańca greckiego wraz ze słynną  Zorbą w wykonaniu profesjonalistów ze Studia Tańca ”Next Dance” z Oławy.
Grecja to także Mity Greckie stąd zaprezentujemy także cząstkę twórczości Homera.  Pani Dominika Śniegocka – laureatka Międzynarodowego Kampusu Artystycznego „Fama” wystąpi w „Monologu Medei”. Grecję będzie też reprezentowała Pani Marika Skrzeszewska – Greczynka mieszkająca w Polsce, która podzieli się z nami refleksjami  z pobytu w naszym kraju.
W czasie wieczoru odbędzie się też otwarcie wernisażu prac malarskich pani prof. dr hab. Moniki Kamińskiej,  która specjalnie na tą okoliczność stworzyła wystawę obrazów, których inspiracją był jej pobyt w Grecji.  Monika Kamińska brała udział w przeszło 60 wystawach krajowych i 40 poza granicami kraju. Uczestniczy aktywnie we wszystkich Wieczorach Kultury Krajów Biblijnych zamieszczając  tam swoje prace.

 

Jednym z punktów programu będzie też rozstrzygnięcie Olimpiady Wiedzy o Grecji przeprowadzonej wśród studentów IT  WSTH pk. oraz wręczenie im nagród a także punkt programu który cieszy się zawsze olbrzymim powodzeniem czyli Konkurs w czasie którego będzie można zdobyć takie nagrody jak: voucher na pobyt w Grecji  ufundowany przez: Biuro Podroży „Itaka”, praca malarska Pani prof. Moniki Kamińskiej, oraz wiele innych niespodzianek.

 

Po głównych uroczystościach w foyer NDK odbędzie się Festyn Grecki – a w nim między innymi: nauka pisania alfabetu greckiego, degustacja dań kuchni greckiej, muzyka grecka, nauka Zorby i wiele innych.

Zapraszamy wszystkich do spędzenia wraz z nami niesamowitego wieczoru w klimacie greckim. Postaramy się odtworzyć tu w Nysie  tą niezwykłą, serdeczną atmosferę jaka panuje w Grecji, postaramy się uczestników spotkania rozśmieszyć, rozbawić , roztańczyć, ale też postaramy się  ich czegoś nauczyć, czymś  zaciekawić, a może nawet i wzruszyć… kto wie… w końcu Grecja to nie tylko możliwość intensywnego plażowania i zażywania kąpieli morskich, to niezliczone tajemnice przepięknych gór, zabytków, miejscowości i samej greckiej kultury…


 dr Bożena Węcka

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis internetowy może być maksymalnie bezpieczny i wygodny. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookies z Polityki Prywatności.