WYDARZENIA: RELACJA Z WIECZORU KULTURY HISZPAŃSKIEJ

Relacja z Wieczoru Kultury Hiszpańskiej w Nysie

 

Dnia 6 czerwca 2015 r. w Nyskim Domu Kultury odbył się Wieczór Kultury Hiszpańskiej, wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz corocznie organizowanych imprez. Głównym organizatorem Wieczoru była Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna w Podkowie Leśnej Punkt  Konsultacyjny w Nysie. Wieczór, który jest niesamowicie prestiżowy i interesujący, stał się ogromnym wydarzeniem nie tylko dla studentów WSTH, ale także dla wszystkich mieszkańców Opolszczyzny i całego naszego kraju.

 

Urozmaicony program, jaki został stworzony w celu zaprezentowania tradycji, obyczajów i kultury Hiszpanii, jak przy każdym wieczorze kultury spowodował, iż i w tym roku wszystkie miejsca Nyskiego Domu Kultury były zapełnione publicznością.

 

Wieczór Kultury Hiszpańskiej jest dziewiątym cyklicznym wydarzeniem, poświęconym kolejnemu krajowi śródziemnomorskiemu. Jego wspaniała kultura, tradycja i historia oczarowała wszystkich uczestników Wieczoru. Cały program Wieczoru Kultury Hiszpańskiej został w najdrobniejszych detalach opracowany przez Panią Dyrektor dr Bożenę Węcką, która jak każdego roku została gospodarzem wieczoru. To właśnie ona swoją pomysłowością i kreatywnością pomaga w nawiązywaniu dialogów międzykulturowych i umożliwia poznanie uroków danego kraju śródziemnomorskiego, tym razem  Hiszpanii. Przy okazji nakłania do odwiedzenia i zgłębienia historii oraz obyczajów tego uroczego zakątka zachodniej Europy.

 

Doceniając wagę podjętych przez WSTH działań oraz widząc  potrzebę prowadzenia takich dialogów międzykulturowych patronat honorowy nad imprezą objęli: Jego Ekscelencja Ambasador Królestwa Hiszpanii Pan Augustín Núñez Martínez oraz Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. Swoją obecnością zaszczycili nas również Konsul Honorowy Republiki Włoch we Wrocławiu Pani Monika Przemysława Kwiatosz oraz Konsul Honorowy Chorwacji Pan Andrzej Żylak.

 

Wieczór rozpoczął się od wystąpienia Dyrektor Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej p.k. Nysa, dr Bożeny Węckiej, która przywitała przybyłych gości i zaprosiła wszystkich do obejrzenia niesamowitego Wieczoru Kultury Hiszpańskiej.

 

Pierwszym punktem programu był występ prof. dr. hab. Bernarda Koziróga, który w niezwykle interesujący sposób przedstawił wspomnienia z pobytu w Hiszpanii i swoimi opowieściami zauroczył nas niepowtarzalnym hiszpańskim klimatem. Przedstawił nam przepiękne krajobrazy, ukazując przy tym historię i  najciekawsze miejsca Hiszpanii.

 

Po zaprezentowaniu uroków Hiszpanii, specjalnie dla przybyłych gości zaprezentował się Pan Damian Kowaliński, pierwszy polski gitarzysta flamenco, który otrzymał stypendium za wybitne wyniki w nauce gry na gitarze w cenionej na całym świecie szkole w Sewilli. Zaprezentował się w utworze „Recuerdos De La Alhambra”.

 

Kolejnym punktem programu był pokaz tańca flamenco, bez którego nie mógł się obyć wieczór kultury hiszpańskiej. W pokazie tańca flamenco zaprezentowała się: Pani Agata Makowska „La Rosita”, przy akompaniamencie Panów: Damiana Kowalińskiego oraz Pana Borja Nino Soto.

 

Pani Agata Makowska „La Rosita” jest założycielką i właścicielką STUDIA SUEÑOS, szkoły flamenco we Wrocławiu. Doświadczenie sceniczne zdobywała występując w wielu zespołach prowadzonych przez czołowych polskich choreografów, ale także we własnych projektach: Doce Manos, Dos Hermanas i Flamencomagia. Dziś pozostaje solową tancerką i choreografką. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Wrocławskiego Karnawału Flamenco, który w 2015 roku miał już swoją siódmą edycję. Co roku odwiedza Sevillę, Madryt lub Jerez w poszukiwaniu inspiracji i szkolenia się u najlepszych hiszpańskich nauczycieli.
 
Następnym ważnym elementem wieczoru przede wszystkim dla studentów WSTH  p.k. Nysa było rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Hiszpanii. W tym roku po raz pierwszy zostali zaproszeni do Konkursu nie tylko studenci WSTH, ale także osoby uczestniczące we wszystkich formach edukacyjnych, prowadzonych w Centrum Edukacyjnym na ulicy Poznańskiej oraz uczniowie szkół średnich województwa opolskiego. W konkursie udział wzięło łącznie 784 uczestników. Z tej ogólnej liczby uczestników zostało wyłonionych 10 finalistów, którzy zostali zaproszeni na galę. Patronat nad Konkursem objął dyrektor Instytutu Turystyki dr Amadeusz Citlak.

 

W konkursie wiedzy o Hiszpanii miejsca od 4-10 zajęli:
10. Wrona Natalia (Diecezjalne Liceum Humanistyczne w Nysie)
9. Zarzeka Mirella (WSTH – Instytut Promocji Zdrowia)
8. Cupriak Daniel (Diecezjalne Liceum Humanistyczne w Nysie)
7. Jabłońska Alicja (I Liceum Ogólnokształcące w Namysłowie)
6. Pająk Hubert (Diecezjalne Liceum Humanistyczne w Nysie)
5. Palamasz Patrycja (I Liceum Ogólnokształcące w Namysłowie)
4. Srębacz Jarosław (WSTH – Instytut Turystyki)

 

Spośród wszystkich studentów biorących udział w konkursie wyłoniono najlepszą 3- kę. Dwoje spośród uczestników zdobyło taką sama ilość punktów zajmując ex aequo drugie miejsce, a tym samym otrzymali w nagrodę indeksy Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej z opłaconym I semestrem nauki. Są to indeksy na studia interdyscyplinarne w Instytucie Turystyki WSTH. W programie studiów bezpłatny kurs pilotów wycieczek wraz z wycieczką zagraniczną oraz bezpłatny kurs wychowawców kolonijnych.

 

Zwycięzcami konkursu wiedzy o Hiszpanii zostali:
1. Anita Mendyk – zwyciężczyni konkursu (Kurs kwalifikacyjny z zakresu Oligofrenopedagogiki);
2. Barbara Hajduga (I Liceum Ogólnokształcące w Namysłowie);
2. Szymon Pach (Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie).

 

Laureatka I miejsca miejsca Pani Anita Mendyk otrzymała nagrodę im. Rafała Leszczyńskiego ufundowaną przez Biuro Podróży „Podzamcze” – wycieczkę do Hiszpanii.
Pozostali laureaci otrzymali nagrody w postaci biletu na trasie Nysa-Warszawa-Nysa ufundowanego przez Biuro Usług Turystycznych HEFEline, przewodniki po Andaluzji wraz
z zestawem gadżetów ufundowanych przez Administratora portalu www.HiszpanskiwAndaluzji.pl, polskie biuro EXTENDA i Agencję Promocji Regionu Andaluzji z siedzibą w Sewilli oraz pamiątkowe dyplomy. WSTH p.k. Nysa przekazała także podziękowania dla szkół, w których uczą się finaliści konkursu w postaci 3 tomów wydawnictwa uczelnianego – Współczesne kraje biblijne pod red. B. Koziróga i A. Citlaka, oraz podziękowania dla opiekunów finalistów: dla Pani Barbary Zmorawskiej (Diecezjalne Liceum Humanistyczne w Nysie), dla Pani Żanety Zmora (I Liceum Ogólnokształcące w Namysłowie) oraz dla Pani Jolanty Wawrzyniak (Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie).

 

Nie mniej emocjonującym punktem programu był pokaz tańca Paso Doble w wykonaniu profesjonalnej pary tanecznej (międzynarodowa klasa S) Pani Katarzyny Stępień oraz Rafała Więckowskiego – reprezentantów Szkoły Tańca NOVOMEX Pana Krzysztofa Michno. Łącznie tańczą już ze sobą od 7 lat. Paso doble to bardzo ognisty i agresywny taniec. Partner odgrywa w nim rolę Torreadora i ma odegrać Corridę, czyli walkę z bykiem na arenie. Partnerka natomiast odgrywa rolę płachty – mulety. Taniec, który został zaprezentowany składał się z trzech części: cz.1. – wejście na arenę i rosnące napięcie, cz.2. – walka z bykiem i jego zabicie, i cz. 3. – parada Toreadora po zakończonej walce.

 

Już po raz trzeci podczas Wieczorów Kultury odbył się pokaz mody stylizowany motywami hiszpańskimi. Profesjonalnie zaprezentowały się tancerki STUDIA SUEÑOS w zachwycających sukniach i chustach zaprojektowanych i wykonanych przez Panią Lilianę Mena. O fryzury modelek zadbało Atelier Fryzjerskie z właścicielką Panią Izabelą Jagusz na czele natomiast makijaże modelek wykonał Gabinet Kosmetyczny „Sora Noorte Beauty Lab” z właścicielką Panią Dorotą Tokarczyk na czele. Cały pokaz wyreżyserowała Pani Kamila Węcka, która sprawiła, iż stał się on niezapomnianym przeżyciem.

 

Kolejnymi wykonawcami podczas Wieczoru Kultury byli Licealiści IX Liceum im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu. Są oni uczniami klasy dwujęzycznej z wykładowym j. hiszpańskim, klasa ta jest pod opieką Ambasady Hiszpanii – Biura Radcy Ambasady do spraw Edukacji. Zaprezentowali oni w oryginale fragment spektaklu Mili Oya ”Actividad Nocturna” (Nocne zajęcia) o problemach i dylematach wieku młodzieńczego. W spektaklu wystąpili: Aleksandra Filio, Aleksandra Woytoń, Aleksandra Żelazo, Barbara Składanowska, Florentyna Cieślik, Jakub Steciuk, Maria Duk, Matylda Curyło oraz Zuzanna Brożek. Opiekunką grupy była Pani Magdalena Marciniak, która wraz z młodzieżą przygotowała zaprezentowany spektakl.

 

Następnym punktem programu był pokaz tańca Flamenco do utworu „Alegrias” – w wykonaniu tancerek wrocławskiej szkoły flamenco – Compana Sueños. Jest to zespół taneczny STUDIA SUEÑOS szkoły flamenco, utworzony w 2009 roku. Compana reprezentuje STUDIO na prezentacjach szkół flamenco, występuje podczas imprez takich, jak Karnawał Flamenco, czy wrocławskie prezentacje flamenco. Jej skład to tancerki, z co najmniej 5-cio letnim stażem nauki sztuki flamenco. Paniom towarzyszyli na scenie Pan Damian Kowaliński oraz Pan Borja Nino Soto.

 

Program Wieczoru Kultury Hiszpańskiej nie byłby satysfakcjonujący, gdyby na scenie Nyskiego Domu Kultury nie zaprezentował się rodowity Hiszpan. W tej roli wystąpił Pan Enrique Soriano, który podzielił się z widzami swoimi refleksjami na temat pobytu w Polsce. Fragmentem swojej wypowiedzi dotyczącej chęci spróbowania słynnego polskiego „dziurka”, rozbawił publiczność do łez.

 

Ku uciesze widowni, po raz kolejny wystąpiły tancerki wrocławskiej szkoły flamenco – Compana Sueños. Zaprezentowały one taniec flamenco, tym razem do utworu „Sevillanas”. Paniom towarzyszyli na scenie Pan Damian Kowaliński oraz Pana Borja Nino Soto.

 

Kolejną pozycją w naszym programie był występ Pana Borja Nino Soto, któremu akompaniował oczywiście Pan Damian Kowaliński. Nino Soto – śpiewak flamenco, pochodzący ze znanej cygańskiej rodziny z Sewilli, którego charyzmatyczna osobowość sprawia, że jego występy przepełnione są energią, rytmem i pozwalają poczuć się jak na prawdziwej cygańskiej fieście. Panowie wykonali utwór „Vengo Venenoso”.

 

Kulminacją Wieczoru Kultury Hiszpańskiej była konkurs-loteria. Spośród wszystkich zakupionych losów przez widzów Wieczoru. „maszynki losujące” Laura Żukowska oraz Jaś Pietrzak, wylosowali 15 szczęśliwców, którzy po udzielonej odpowiedzi na pytanie konkursowe otrzymali niezwykle cenne nagrody: m.in.: bilet na trasie Nysa-Warszawa-Nysa ufundowany przez Biuro Usług Turystycznych HEFEline, przewodnik po Andaluzji wraz z zestawem gadżetów ufundowanych przez Administratora portalu www.HiszpanskiwAndaluzji.pl, polskie biuro EXTENDA oraz Agencję Promocji Regionu Andaluzji z siedzibą w Sewilli, bon na kolację w stylu hiszpańskim ufundowanym przez Hotel i Restaurację „Fryderyk”, 4 bony na wykonanie fryzury inspirowanej motywami hiszpańskimi ufundowany przez Atelier Fryzjerskie Pani Izabeli Jagusz, 2 bony na zabieg kosmetyczny ufundowany przez Gabinet Kosmetyczny „Sora Noorte Beauty Lab” Pani Doroty Tokarczyk, chustę inspirowaną motywami hiszpańskimi zaprojektowaną i wykonaną przez Panią Lilianę Mena, karnet na udział w VIII Letniej Szkole Flamenco w Studio Sueños we Wrocławiu ufundowany przez założycielkę i właścicielkę STUDIA SUEÑOS Panią Agatę Makowską, pracę fotograficzną autorstwa Pani Agnieszki Wolnickiej-Pawlik oraz karnet na Słoneczną sesję zdjęciową wykonaną przez Pana Przemysława Pawlik ufundowane przez AP Pawlik Photography, pracę malarską autorstwa Pani prof. Moniki Kamińskiej.

 

Nagrodą główną w konkursie-loterii była 8 – dniowa wycieczka do Hiszpanii do hotelu Esplendid ufundowana przez Agencję Turystyczną Zawadzkie.

 

II część uroczystości przeniosła widzów na I piętro gdzie honorowi goście dokonali otwarcia wystawy prac malarskich – Pani prof. dr hab. Moniki Kamińskiej, której prace ukazywały uroki Hiszpanii, wystawy zdjęć pt. „Hola España” którą udostępnił nam Pan Przemysław Pawlik oraz jego żona Agnieszka Wolnicka-Pawalik właściciele AP Pawlik Photography oraz wystawy zdjęć poświęconych św. Teresie z Avilli i miejscom z nią związanych, zrealizowanej przez Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii.

Dalej na gości wieczoru czekał  festyn hiszpański we foyer NDK, gdzie został przygotowana degustacja dań kuchni hiszpańskiej przyrządzona przez Restaurację „Fryderyk”. Można było także zakupić książkę Pana prof. dr hab. Bernarda Koziróga wraz z autografem autora.

 

Organizatorowi spotkania, czyli Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej pk. Nysa udało się  odtworzyć tu w Nysie  tę niezwykły i fascynujący klimat, jaki panuje w słonecznej Hiszpanii. Teraz po Wieczorze pozostały miłe wspomnienia i oczekiwanie na następny rok  i następny niezwykły kraj śródziemnomorski, z jakim przyjdzie nam się zapoznać. Jesteśmy pewni, że jak każdego roku atrakcji będzie znów, co niemiara….

 

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za włożony trud i pomoc przy organizacji Wieczoru Kultury Hiszpańskiej: Katarzynie Nowak, Kamili Węckiej, Magdalenie Ziółkowskiej, Annie Korneckiej, Mateuszowi Sękowskiemu, Renacie Abratkiewicz, Jarosławowi Srębacz, Michałowi Głasek, Barbarze i Markowi Maroszek, Aleksandrze Maroszek, Magdalenie Maroszek, Mateuszowi Łabys, Laurze Żukowskiej oraz Jasiowi Pietrzak.

 

Opracowała: Marta Słobodzian

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis internetowy może być maksymalnie bezpieczny i wygodny. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookies z Polityki Prywatności.