WYDARZENIA: RELACJA Z WIECZÓRU KULTURY GRECKIEJ

Relacja z Wieczoru Kultury Greckiej w Nysie.

 

23 czerwca 2013 r. w Nyskim Domu Kultury odbył się Wieczór Kultury Greckiej, wieczór niesamowicie prestiżowy i ciekawy, który stał się wielkim wydarzeniem dla naszych studentów ale także dla całej społeczności Opolszczyzny. Głównym organizatorem Wieczoru była Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna w Podkowie Leśnej Punkt  Konsultacyjny w Nysie.

Jak przy każdym wieczorze kultury tak i w tym roku  sala Nyskiego Domu Kultury była wypełniona po brzegi.

 

Wieczór Kultury Greckiej jest siódmym cyklicznym wydarzeniem, poświęconym kolejnemu krajowi biblijnemu, zorganizowanym przez WSTH p.k. Nysa. Jego wspaniała historia, tradycja i kultura zauroczyła wszystkich uczestników Wieczoru. Całe wydarzenie poprowadziła (jak co roku) Pani  Dyrektor Bożena Węcka, która w najdrobniejszych szczegółach przygotowała cały program Wieczoru Kultury Greckiej. To właśnie ona swoją pomysłowością i kreatywnością pomaga w nawiązywaniu dialogów międzykulturowych i umożliwia poznanie uroków danego kraju biblijnego, w tym wypadku  Grecji. Przy okazji zachęca do odwiedzenia i poznania tego pięknego zakątka Europy.

 

Doceniając wagę podjętych przez nas działań oraz widząc  potrzebę prowadzenia takich dialogów międzykulturowych patronat honorowy nad imprezą w tym roku objęli: Burmistrz Nysy Jolanta Barska oraz Starosta Powiatu Nyskiego Adam Fujarczuk, a dodatkowo  zaszczyciła nas swoim patronatem  Jej Ekscelencja Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Greckiej Pani Tasia Athanasiou, którą reprezentował Kierownik Greckiego Biura Konsularnego Pan Constantinos Karakotsis.

 

Wieczór rozpoczął się od wystąpienia Dyrektor Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej p.k. Nysa, dr Bożeny Węckiej, która przywitała przybyłych gości i zaprosiła wszystkich do obejrzenia niesamowitego Wieczoru Kultury Greckiej.

Następnie prof. dr hab. Bernard Koziróg niezwykle interesująco przedstawił wspomnienia z pobytu w Grecji i swoimi opowieściami wprowadził nas w świat starożytnej kolebki demokracji, ukazując jej historię i  najciekawsze miejsca.

 

Po zaprezentowaniu uroków Grecji, specjalnie dla przybyłych gości szczyptę greckiej poezji śpiewanej zaprezentował prof. dr hab. Ilias Wrazas, muzyk, kulturoznawca, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Śpiewał i grał na gitarze utwory mi.in. Mikisa Theodorakisa.

 

Dużą dawkę rozrywki zapewnił także wszystkim uczestnikom pokaz taneczny do remixów muzyki greckiej w wykonaniu nauczycieli i choreografów Studia Tańca „Next Dance” z Oławy.

 

Ważnym elementem wieczoru przede wszystkim dla studentów Instytutu Turystyki WSTH  p.k. Nysa było rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Grecji, przeprowadzonego przez prof. dra hab. Bernarda Koziróga. Spośród wszystkich studentów biorących udział w konkursie wyłoniono najlepszą 6-tkę studentów:
Byli to:
1. Foltynowicz Małgorzata – zwycięzca
2. Pastusiak Malwina
3. Hamerska Agata
4. Białkowski Maciej
5. Chmura Piotr
6. Rzucidło Malwina

 

Laureatka  1  miejsca Pani Małgorzata Foltynowicz otrzymała nagrodę ufundowaną przez Biuro Podróży „Podzamcze” – wycieczkę do Grecji.  
Pozostali laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez PKO Bank Polski oraz Biuro Podróży Almatur.

 

Kolejnym punktem programu był fragment dzieła Eurypidesa, „Monolog Medei”, w wykonaniu utalentowanej  absolwentki Instytutu Mediów i Nauk Społecznych WSTH, Pani Dominiki Śniegockiej, laureatki Międzynarodowego Kampusu Artystycznego „Fama”. Zapierał wszystkim dech w piersiach jej przejmujący krzyk rozpaczy do Zeusa.

 

Wieczór Kultury Greckiej uświetnił także występ kolejnej studentki WSTH Pani Dominiki Radwan, która zaprezentowała piosenkę greckiej wokalistki Anny Vissi „Dodeka” .

 

Oczywiście Wieczór Kultury Greckiej nie mógł się odbyć bez wystąpienia Greczynki mieszkającej w Polsce – Pani Mariki Skrzeszewskiej, która z ogromnym wzruszeniem opowiadała swoją historię życia oraz podzieliła się z widzami refleksjami z pobytu w Polsce.

 

Ku uciesze widowni, po raz kolejny wystąpił prof. dr hab. Ilias Wrazas, tym razem w wydaniu greckiego bluesa.

 

Po śpiewie przyszedł czas na taniec – po raz drugi pokaz artystyczny  do remixów muzyki greckiej wykonali nauczyciele i choreografowie Studia Tańca „Next Dance”, tym razem zaprezentowali niezwykle widowiskowy i dynamiczny taniec w aranżacji hip-hop.

 

Po raz pierwszy w historii Wieczorów Kultury odbył się pokaz mody stylizowany motywami greckimi. Nasze modelki: Magdalena Fijałkowska, Adrianna Krok, Ilona Pasternak, Żaneta Zboch, Justyna Pussy, Patrycja Dybek zaprezentowały się w pięknych sukniach zaprojektowanych i wykonanych przez Atelier Krawieckie „Piu Bella” Beaty Kowackiej. O fryzury modelek zadbała Pani Izabela Jagusz właścicielka Atelier Fryzjerskiego natomiast autorką makijaży była Pani Karolina Kusyk – właścicielka firmy Carolin-Art. Cały pokaz wyreżyserowała Kamila Węcka.

 

Kulminacją Wieczoru Kultury Greckiej była konkurs-loteria, spośród wszystkich zakupionych losów przez widzów Wieczoru nasze „maszynki losujące” Zuzanna i Laura Żukowskie wylosowały 12 szczęśliwców, którzy otrzymali niezwykle interesujące nagrody: praca malarska autorstwa Pani prof. Moniki Kamińskiej, bon na wykonanie fryzury inspirowanej motywami greckimi ufundowany przez Atelier Fryzjerskie Izabeli Jagusz, bon na suknię inspirowaną motywami greckimi zaprezentowaną w pokazie mody odbywającego się podczas Wieczoru, zaprojektowaną przez Atelier Krawieckie „Piu Bella” Beaty Kowackiej oraz wina greckie ufundowane przez Ambasadę Grecką.

 

Nagrodą główną w konkursie-loterii był bon wakacyjny na pobyt w Grecji wartości 1500 zł ufundowany przez Biuro Podróży „Itaka”.

 

Niespodzianką Wieczoru okazał się 8 dniowy pobyt w wybranym hotelu: 5* Kiani Beach Resort lub 4* Kalyves Beach Hotel. Ufundowany przez ww. hotele położone na Krecie. Przy losowaniu szczęśliwca – zwycięzcę tej nagrody emocje sięgnęły zenitu, przy ogromnym aplauzie publiczności Pani, która wygrała odebrała nagrodę – voucher z rąk Konsula Pana Constantinosa Karakotsisa.

 

Po tym emocjonującym punkcie Wieczoru Kultury Greckiej, Gwiazdą Wieczoru była również Pani Agnieszka Kuleba, wokalistka zespołu „VABANK”, która uraczyła gości piosenką Eleni, pt. „ZORBA”, a jej występ uświetnili choreografowie i nauczyciele ze Studia Tańca „Next Dance”.

 

Nie mogło zabraknąć w programie Wieczoru tańca greckiego ZORBA, w wykonaniu grupy tanecznej Studio Tańca „Next Dance”, którzy wzbogacili swój występ nauką tańca całej zgromadzonej w NDK widowni. Wszyscy chętnie stawiali kroki w rytm greckiej muzyki.

 

Zakończeniem i podsumowaniem Wieczoru Kultury Greckiej było wystąpienie Kierownika Greckiego Biura Konsularnego Pana Constantinosa Karakotsisa, który swoją, życzliwością  i ciepłem zjednał sobie sympatię wszystkich uczestników Wieczoru. Z uśmiechem na twarzy podziękował za organizację tak prestiżowej imprezy, ale także podziękował wszystkim wykonawcom Wieczoru za przepiękne zaprezentowanie i przybliżenie elementów kultury greckiej. Wyraził radość z szansy uczestnictwa w tym wielkim wydarzeniu dotyczącym Grecji, oświadczając, że z przyjemnością weźmie udział w kolejnym Wieczorze Kultury tym razem Włoskiej. Na koniec serdecznie zachęcił wszystkich do odwiedzenia  gorącego i urokliwego kraju, jakim jest Grecja.

 

Po całej uroczystości prof. dr hab. Bernard Koziróg dokonał otwarcia wernisażu prac malarskich i prezentacji autorki – Pani prof. dr hab. Moniki Kamińskiej, której prace ukazywały uroki Grecji.

 

II-gą część Wieczory stanowił festyn grecki we foyer NDK, z wieloma atrakcjami, m.in. nauką pisma greckiego, degustacją dań kuchni greckiej, nauką tańca greckiego – Zorby i wielu innych.

 

Mamy nadzieję, że odtworzyliśmy tu w Nysie  tą niezwykłą, serdeczną atmosferę jaka panuje w Grecji, staraliśmy się uczestników spotkania rozśmieszyć, rozbawić, roztańczyć, ale też czegoś nauczyć, czymś  zaciekawić, a może nawet i wzruszyć…

 

Teraz po całym Wieczorze pozostają miłe wspomnienia i oczekiwanie na następny rok  i następny niesamowity kraj biblijny jaki przyjdzie nam znów zobaczyć. Wiemy, że atrakcji będzie znów co niemiara….

 

Gorące podziękowania za wsparcie i pomoc przy organizacji Wieczoru Kultury Greckiej kierujemy do:
Katarzyny Nowak, Kamili Węckiej, Marty Winiarz, Magdaleny Ziółkowskiej, Anny Korneckiej, Moniki Baczyńskiej, Marcina Krutak, Barbary i Marka Maroszek, Barbary Dolińskiej, Barbary Dudziak, Adeli Mroczek, Aleksandry Maroszek, Magdaleny Maroszek, Magdaleny Fijałkowskiej, Adrianny Krok, Ilony Pasternak, Żanety Zboch, Justyny Pussy, Patrycji Dybek, Tomasza Mazurkiewicz, Sebastiana Żukowskiego, Mateusza Łabys, Sandry Czarneckiej, Pauliny Robak, Aleksandry Sokup, Agnieszki Dobrzańskiej, Dominiki Szeliga, Zuzanny Żukowskiej, Laury Żukowskiej.

 

Katarzyna Nowak, Marcin Krutak

 

Reportaż zdjęciowy

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis internetowy może być maksymalnie bezpieczny i wygodny. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookies z Polityki Prywatności.