WYDARZENIA: 210/2011

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2010/2011

     Dnia 10 października 2010 r. o godzinie 8.00 już po raz dziewiąty w takt Poloneza A-DUR F. Chopina rozpoczęła się uroczysta INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2010/2011 w Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej Punkt Konsultacyjny w Nysie. Było to pierwsze spotkanie nowych studentów Instytutu Turystyki, Instytutu Promocji Zdrowia, i Instytutu Dziennikarstwa z Senatem Uczelni, kadrą profesorską oraz koleżankami i kolegami z roku.
     Uroczystość otworzyła oraz powitała przybyłych studentów Bożena Węcka – Dyrektor Punktu Konsultacyjnego Nysa. Następnie głos zabrał JM Rektor prof. dr hab. Bernard Koziróg, który życzył „pierwszakom” wytrwałości i osiągnięcia celu jakim stał się dla nich dyplom ukończenia studiów licencjackich.
     Później moment na który wszyscy czekali – ślubowanie studentów I roku zakończone Gaude Mater Polonia. Następnie odbyła się Immatrykulacja, podczas której wyróżnieni studenci otrzymali z rąk JM Rektora prof. dr  hab. Bernard Koziróga  karty egzaminacyjne. Dla wszystkich była to chwila niezwykła i niezapomniana.
     W końcu z ust JM Rektora zabrzmiały długo oczekiwane słowa: „Rok Akademicki Anno domini 20010/2011 uważam za otwarty”, które wywołały niezwykłe poruszenie i entuzjazm wśród studentów.
     Oczywiście skoro rozpoczął się rok akademicki nie mogło zabraknąć wykładu – pierwszy wykład w nowym roku wygłosił Pan Amadeusz Citlak – Dyrektor Instytutu Turystyki.
     Na koniec rozbrzmiał Gaudeamus Igitur …. i nowy rok akademicki stał się faktem. 
 

01

02

03

04

05

06

07

 

 

KOLEJNA EDYCJA KURSU FOTOGRAFII ZA NAMI

     W dniach 6-7  listopada  2010 r. w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej w Nysie na ul. Poznańskiej 1 odbyła się kolejna edycja  kursu Fotografii cyfrowej:

  • poziom I dla początkujących oraz
  • poziom II- dla średniozaawansowanych z elementami plenerowo- studyjnymi.

     Ponownie  wielkim przewodnikiem kursu był profesjonalny fotograf Mike Adamek – założyciel i współwłaściciel renomowanej wrocławskiej firmy FOTOKOLEKTYW.
     Warsztaty były bardzo ciekawe i pouczające, każdy z uczestników mógł poczuć się jak na profesjonalnej sesji zdjęciowej, z profesjonalnym oczywiście sprzętem fotograficznym.
     Na zajęciach kursanci poznali budowę aparatu fotograficznego, jego funkcje i możliwości wykorzystania oraz zapoznali  się z wieloma pojęciami związanymi z fotografią cyfrową.

     Dodatkowo wszyscy mogli spróbować swoich sił  na profesjonalnym sprzęcie, pod okiem Mikea Adamka dzielącego się swoimi doświadczeniami i przeżyciami  z fotografią przy czym poznając wiele tajników „artystycznego świata fotografii”.
     Każdy uczestnik kursu wyszedł z zajęć z zadowoleniem i uśmiechem, bogatszy o nowe informacje i możliwości wykorzystania aparatu cyfrowego, lampy błyskowej itp. Na zakończenie kursu wszyscy otrzymali CERTYFIKATY ukończenia warsztatów na odpowiednim poziomie oraz uścisk dłoni od profesjonalisty Mikea Adamka z życzeniami: „Powodzenia w przyszłości i w dalszej drodze  z fotografią”.
     Oczywiście to nie koniec naszej przygody z fotografią, a zaledwie początek. Czekają nas teraz następne etapy wtajemniczenia cyfrowego na które czekamy z niecierpliwością.

 

01

04

09

 

 

 

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE STUDENTÓW KIERUNKU RESOCJALIZACJA I PROFILAKTYKA
     Centrum Studiów Podyplomowych WSTH w Nysie przy ul. Poznańskiej 1 oprócz zajęć teoretycznych, które odbywają się na Uczelni daje Studentom również możliwość wzięcia udziału w zajęciach praktycznych organizowanych w różnego rodzaju ośrodkach tj.: Przedszkola, Szkoły Podstawowe, Zakłady Karne, Świetlice oraz Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze.
     Przekonali się o tym studenci kierunku: Resocjalizacja i profilaktyka, dla których  zorganizowaliśmy 2 spotkania w Zakładzie Karnym w Nysie. Zakład Karny w Nysie jest jednostką organizacyjną Służby Więziennej, typu zamkniętego dla odbywających karę po raz pierwszy.
     W ramach ZK w Nysie funkcjonują następujące oddziały:
– typu zamkniętego dla odbywających karę po raz pierwszy (P1/z, P1/p),
– typu zamkniętego dla młodocianych (M1/p),
– typu półotwartego dla odbywających karę po raz pierwszy (P2/z, P2/p),
– typu półotwartego dla młodocianych (M2/p).

      Zajęcia odbyły się w terminach 24 XI 2010r. oraz 7 XII 2010r.  Opiekunem zajęć była Pani mgr Justyna Chrobak, która wprowadziła naszych Studentów w więzienną rzeczywistość.
     Pierwsza czynność jaką każdy student musiał przejść przed wejściem na teren Zakładu była procedura sprawdzania- wyłączenie i pozostawienie na recepcji Zakładu Karnego, telefonów komórkowych i wszelkiego rodzaju sprzętów.   
     Zajęcia miały na celu przybliżenia panujących systemów więziennictwa, zapoznanie się z zasadami jakie panują na terenie Zakładu oraz metod stosowanych przez pracowników oraz wychowawców w systemie resocjalizacyjnym.  Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia sali więziennej, części szkolnej w której więźniowie mogą rozpocząć  lub kontynuować naukę, spacerniak, cele osadzonych, dzięki czemu poznali poszczególne oddziały Nyskiego więzienia.  Wychowawcy wprowadzili uczestników w tajniki ”pracy wychowawcy”, udzielili cennych wskazówek z których nasi studenci zapewne skorzystają w przyszłości.  
     Ciekawostką która najbardziej utkwiła w pamięci uczestników zajęć, była historia dotycząca pochodzenia drutów kolczastych, zabezpieczających mury więzienne, które sprowadzane  są z południowej Afryki . Charakterystyczną cechą tych drutów jest ich nietypowa budowa w kształcie żyletek, które uniemożliwiają skazańcom ucieczkę.
     Mimo, że odwiedziny w Zakładzie Karnym były bardzo pouczającym doświadczeniem, to wszyscy uczestnicy z ulgą opuścili więzienne mury tym samym doceniając codzienną wolność i swobodę.
 

zk nysa

 

 

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE STUDENTÓW INSTYTUTU DZIENNIKARSTWA

     4 grudnia 2010 roku licząca 30 osób grupa studentów specjalności: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna WSTH w Podkowie Leśnej pk. Nysa wzięła udział w zajęciach praktycznych z przedmiotu: Warsztat dziennikarski. Odbyły się one pod kierunkiem mgr Piotra Kasprzyckiego – wieloletniego redaktora programów popularno-naukowych oraz dziennikarza redakcji interwencyjnej w TVP 3 we Wrocławiu. Celem spotkania było zapoznanie studentów z technicznymi aspektami tworzenia materiałów dziennikarskich oraz wprowadzenie ich w tajniki realizacji programów informacyjnych w redakcji telewizyjnej.
     Po zbiórce w holu gmachu TVP i sprawdzeniu listy obecności mgr Piotr Kasprzycki zaprosił studentów do pomieszczenia znajdującego się na pierwszym piętrze gmachu. Tutaj zgromadzono bogaty – i z każdym rokiem coraz cenniejszy – zbiór wycofanego już z użytku sprzętu technicznego używanego niegdyś w TVP. Jak wyjaśnił mgr Kasprzycki, trafi on wkrótce do powstającego właśnie – przy czynnym udziale prowadzącego – muzeum telewizji. Studenci obejrzeli mnóstwo urządzeń, w tym wiele liczących nawet kilkadziesiąt lat. Wśród nich wymienić należy przeróżne modele pierwszych telewizorów i magnetowidów, rejestratory obrazu w postaci kamer studyjnych oraz stoły montażowe. Piotr Kasprzycki zaprezentował oraz w interesujący sposób omówił m. in. reporterski sprzęt rejestrujący, stosowany do nagrywania dźwięku podczas realizacji materiałów dziennikarskich. Opowiedział, jak przebiegała korelacja głosu danej osoby z jej wizerunkiem w czasach, kiedy obraz i dźwięk nagrywano osobno. Zgromadzeni obejrzeli zrealizowany przez prowadzącego film na temat zasad działania pierwszych kamer. Poznali także wiele anegdot związanych z historią zgromadzonych urządzeń.
     Kolejnym pomieszczeniem, które zaprezentował studentom mgr Piotr Kasprzycki, była reżyserka. Przyszli dziennikarze zapoznali się ze specyfiką realizacji programu w studio TVP. Mieli możliwość obejrzenia z bliska skomplikowanych urządzeń, służących do reżyserowania tego, co widzowie oglądają na ekranie telewizora. Piotr Kasprzycki omówił kolejne etapy emisji programu. Wyjaśnił, co i jak widać na charakterystycznych, zajmujących całą ścianę pomieszczenia monitorach. Wytłumaczył, na czym polega praca reżysera i drugiego reżysera. Zdradził tajniki pracy akustyka (czyli operatora dźwięku) i kamerzystów. Dzięki temu studenci dziennikarstwa dowiedzieli się, w jaki sposób przygotowuje się dany materiał i jak wiele osób musi współdziałać ze sobą, aby prawidłowy przekaz telewizyjny dotarł do widza.
     Następne pomieszczenie, które odwiedziła grupa, jest znane wszystkim Dolnoślązakom. To studio nagrań programów regionalnych. Stąd emitowany jest m. in. popularny serwis informacyjny Fakty oraz prognoza pogody. Samo studio, naszpikowane dziesiątkami reflektorów, kamer, teleprompterów oraz monitorów zaskoczyło studentów swoimi niewielkimi rozmiarami. Piotr Kasprzycki wyjaśnił, jaką rolę pełnią zajmujące całą ścianę lustra (powiększają optycznie studio Faktów), omówił specyfikę produkcji programów informacyjnych i pokazał, jak realizowana jest prognoza pogody. Zdradził, również, ile osób znajduje się w pomieszczeniu podczas emisji Faktów oraz do ilu stopni potrafi się tu nagrzać powietrze (od działającego sprzętu i reflektorów).
     Następnie przyszli dziennikarze zostali zaproszeni kolejno do pomieszczeń technicznych, najeżonego najnowocześniejszą techniką. Tu znajdowały się specjalistyczne miksery oraz stoły montażowe. Piotr Kasprzycki wyjaśnił tajniki pracy montażystów. Omówił sposób liczenia czasu antenowego i zasady stosowania podkładów muzycznych. Wyjaśnił również, jak ważny jest podgląd danych programów na różnych kanałach, widoczny na poszczególnych monitorach.
Sobotnie, grudniowe spotkanie było pierwszą częścią zajęć praktycznych z przedmiotu: Warsztat dziennikarski. Kolejne odbędzie się wiosną 2011 roku.
PODSUMOWANIE INFORMACJI O ZAJĘCIACH PRAKTYCZNYCH
     Zajęcia praktyczne z przedmiotu: Warsztat dziennikarski mają na celu zapoznanie studentów dziennikarstwa z technicznymi aspektami tworzenia materiałów dziennikarskich oraz wprowadzenie ich w tajniki realizacji programów informacyjnych w redakcji telewizyjnej. Znajomość specyfiki całokształtu pracy w studiu TV, a także poznanie historii tego medium jest niezbędnym elementem w toku kształcenia przyszłych dziennikarzy w WSTH.
 

Student Instytutu Dziennikarstwa Zygmunt Gołąb 
 

01

02

03

04

05

06

07

08 

 

 

 

MALTA JEST PIĘKNA… RELACJA ZWYCIĘZCÓW nagrody głównej wylosowanej podczas Wieczoru Maltańskiego

     W dniu 23. 03. 2010 byliśmy z mężem na wieczorze poświęconym kulturze kraju biblijnego organizowanego przez ITKB Nysa, w tym roku była to Malta. Ten niesamowity wieczór zakończył się dla nas niezwykle szczęśliwie – zdobyliśmy główną nagrodę, która została ufundowana przez Ośrodek Informacji Turystycznej Malty. Voucher na tygodniowy pobyt na Malcie dla 2 osób w Hotelu Grand Exelcior wręczył nam Dyrektor OIT Malty – Andrzej Puchacz. Naszą nagrodę zdecydowaliśmy się zrealizować w lipcu, gorącym okresie zarówno w Polsce jak i na Malcie. To było niesamowite przeżycie. Piękne widoki, błękitne morze, inna kultura, ciekawe miejsca związane z życiem św. Pawła, Fenicjan oraz zakonu Rycerzy Maltańskich. Kolorowo przyozdobione ulice, setki turystów z całej Europy to widok, który pojawia się w każdy weekend. Niekończące się festy setki salw armatnich i sztucznych ogni gwarantują zabawę do samego rana.
     Dopełnieniem wycieczki był piękny hotel, w którym mieszkaliśmy podczas naszego pobytu na Malcie. Grand Hotel Exelcior znajduje się około 200 m od dworca. Położony jest u stóp stolicy La Valetty, ok. 500 m od bramy wejściowej do miasta, na wybrzeżu z widokiem na port Marsamxett i wyspę Manolo. W hotelu otrzymaliśmy piękny pokój de luxe z widokiem na morze i przez cały tydzień traktowano nas niemal jak VIP-ów. Otrzymaliśmy darmowe vouchery na pokój parowy i saunę oraz zniżkę na zabiegi SPA, a w połowie tygodnia zaprosił nas na spotkanie z drinkiem i przekąskami główny manager hotelu.
     Tydzień minął jak jeden dzień. Zwiedziliśmy dużo, ale mieliśmy w planach zobaczyć o wiele więcej. Na taką wycieczkę tydzień to zbyt mało. Z pewnością kiedyś wrócimy na Maltę dokończyć naszą przygodę. W tym miejscu chcieliśmy podziękować organizatorom Pani Dyrektor Punktu Konsultacyjnego w Nysie WSTH w Podkowie Leśnej Bożenie Węckiej za organizację tak wspaniałej imprezy oraz sponsorowi Ośrodkowi Informacji Turystycznej Malty, który ufundował naszą wygraną wraz z Dyrektorem Andrzejem Puchaczem, z którym do tej pory utrzymujemy kontakt mailowy i często otrzymujemy ciekawe informacje dotyczące Malty.

Barbara i Tomasz Dudziak

 

 01

02

03

04

05

06

 

 

RELACJA Z WIECZORU KULTURY CYPRYJSKIEJ

     26 lutego 2011 r. w Nyskim Domu Kultury odbył się Wieczór Kultury Cypryjskiej, wieczór niesamowicie prestiżowy i ciekawy, który stał się wielkim wydarzeniem dla naszych studentów ale także dla całej społeczności Opolszczyzny. Głównym organizatorem Wieczoru była Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna w Podkowie Leśnej Punkt  Konsultacyjny w Nysie.

Przy wejściu na wszystkich gości czekała oferta edukacyjna Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej oraz Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej z Katowic. Jak co roku sala Nyskiego Domu Kultury była wypełniona po brzegi.
     Wieczór Kultury Cypryjskiej jest szóstym z kolei Wieczorem poświęconym kolejnemu krajowi biblijnemu zorganizowanym przez WSTH. Jego wspaniała historia, tradycja i kultura zauroczyła wszystkich uczestników Wieczoru. Całe wydarzenie poprowadziła (jak co roku) Pani  Dyrektor Bożena Węcka, która w najdrobniejszych szczegółach przygotowała cały program Wieczoru Kultury Cypryjskiej. To właśnie ona swoją pomysłowością i kreatywnością pomaga w nawiązywaniu dialogów międzykulturowych i umożliwia poznanie uroków danego kraju biblijnego, w tym wypadku Cypru. Przy okazji zachęca do odwiedzenia i poznania tej pięknej wyspy.
     Patronatem honorowym nad imprezą w tym roku zaszczyciła nas: Jej Ekscelencja Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Cypryjskiej Kalliopi Avraam. Tradycyjnie, podobnie jak w ubiegłym roku patronatem objęły Wieczór najwyższe władze samorządowe Nysy: Burmistrz Nysy Jolanta Barska oraz Starosta Powiatu Nyskiego Adam Fujarczuk.

Wieczór rozpoczął się od wystąpienia pani Marzeny Olejnik – Dyrektora Cypryjskiej organizacji Turystycznej, która przywitała gości i zaprosiła wszystkich do odwiedzenia Cypru.
     Następnie JM Rektor WSTH prof. dr hab. Bernard Koziróg niesamowicie ciekawie przedstawił wspomnienia z pobytu na Cyprze i swoimi opowieściami wprowadził nas w świat Cypru ukazując jego historię i  najciekawsze miejsca.

     Dużą dawkę rozrywki zapewniły wszystkim uczestnikom tańce cypryjskie zespołu „Fundakia” składającego się ze studentów Instytutu Badań Interdyscyplinarnych Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.
     Sporym  zaskoczeniem i niespodzianką były talenty oraz zdolności odkryte w naszych studentach z Instytutu Dziennikarstwa WSTH , którzy zaprezentowali wszystkim swoje umiejętności w m.in. Tańcu Cypryjskim – hip hop w oparciu o współczesne utwory cypryjskie  zespołu DNA w wykonaniu finalistki programu muzycznego You Can Dance, studentki – Ewy Bielak oraz również studenta WSTH Daniela Krowickiego.  
     Zaparł wszystkim dech w piersiach występ studentki Instytutu Dziennikarstwa WSTH Dominiki Radwan w piosence cypryjskiej wokalistki Anny Vissi „Dodeka” .
     Oczywiście Wieczór Kultury Cypryjskiej nie mógł się odbyć bez wystąpienia Cypryjczyka mieszkającego w Polsce- Pana Antonisa Trattos, który z zachwytem i humorem przedstawił swoje refleksje z pobytu w Polsce, m.in. „…w Polsce najbardziej podoba mi się kuchnia polska, czego dowodem jest fakt, że przyjeżdżając do Polski ważyłem 80 kilogramów, teraz ważę 100 kilogramów, więc mogę stwierdzić, że jak najbardziej czuję się w 20% Polakiem…” opowiadał Pan Antonis Trattos wzbudzając śmiech i aplauz widowni.
     W programie Wieczoru znalaza się również opowieść studentki Magdaleny Głowackiej, która przebywała na Cyprze na praktykach studenckich. Mówiła, że praktyki studentów WSTH na Cyprze to nie tylko ciężka praca ale także możliwość zobaczenia „kawałka świata”, szansa na podszlifowanie języka obcego oraz rozrywka, której  na Cyprze nie brakuje.
     Gwiazdą Wieczoru był również Artur Gotz – aktor teatralny, filmowy, a także piosenkarz – wykonawca piosenki aktorskiej i kabaretowej, który wraz z Leną Minkacz- fortepian,   wzbogacili całą imprezę o muzyczny spektakl poetycki, „Salamina na Cyprze” łącząc muzykę z poezja cypryjską.

     Ważnym elementem wieczoru przede wszystkim dla wszystkich studentów Instytutu Turystyki WSTH  p.k. Nysa było rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Cyprze, przeprowadzonego przez dr Igora Barona. Z pośród wszystkich studentów biorących udział w konkursie wyłoniono najlepszą 10-tkę studentów, której podczas Wieczoru wręczono nagrody.

Byli to:
1. Budzeń-Piskorska Gabriela
2. Czaja Grzegorz
3. Dąbrowski Bogumił
4.Grabowski Bartosz
5. Kociołek Krzysztof
6. Łuszczyńska Joanna
7. Popiel Aleksandra
8. Seniuta-Mędrak Agnieszka
9. Tarnawska Kamila
10. Tomaszewska Małgorzata

 

Laureaci 1 i 2 miejsca otrzymali nagrody ufundowane przez Biuro Podróży „Podzamcze”:

  • 2 miejsce – przelot widokowy nad powiatem nyskim,
  • 1 miejsce –  przelot na Cypr

Pozostali laureaci otrzymali nagrody sponsorowane przez Wyższą Szkołę Teologiczno-Humanistyczną i przez Bank PKO BP.
     Kulminacją Wieczoru Kultury Cypryjskiej była LOTERIA, z pośród zakupionych losów przez uczestników Wieczoru nasze „maszynki losujące” wylosowały 12 szczęśliwców, którzy otrzymali interesujące nagrody, ufundowane przez firmę „Louis Hotels”, m.in. wina cypryjskie, gadżety cypryjskie: bluzy sportowe, ręczniki, portfele i różne smakołyki  cypryjskie.
     Głównymi nagrodami były: praca malarska autorstwa Pani prof. Moniki Kamińskiej oraz Voucher na 1 tygodniowy pobyt na Cyprze dla 2 osób ufundowany przez firmę „Louis Hotels”. Należy dodać, że sieć hoteli „Louis Hotels”  dodatkowo współpracuje z WSTH wysyłając studentów na bardzo korzystne i ciekawe praktyki studenckie na Cyprze.
     Zakończeniem i podsumowaniem Wieczoru Kultury Cypryjskiej było wystąpienie Pani Ambasador Cypru Kalliopi Avraam, która swoją, życzliwością  i ciepłem zjednała sobie sympatię wszystkich uczestników Wieczoru. Z uśmiechem na twarzy podziękowała za organizację tak prestiżowej imprezy, ale także podziękowała wszystkim wykonawcom Wieczoru doskonale pamiętając występ każdego z osobna i wyraziła radość z szansy uczestnictwa w tym wielkim wydarzeniu dotyczącym Cypru. Oczywiście serdecznie zachęcając wszystkich do odwiedzenia  tego gorącego i urokliwego kraju, jakim jest Cypr.
     Po całej uroczystości, został otwarty wernisaż prac malarskich Pani prof. dr hab. Moniki Kamińskiej, której prace uwidaczniały (prawie, że realnie) uroki Cypru.
     Dodatkowo na wszystkich czekał festyn cypryjski z wieloma atrakcjami, m.in. salon Afrodyty z możliwością skorzystania z masażu lub makijażu greckimi kosmetykami, ponadto każdy mógł nauczyć się pisma greckiego, co było nie lada wyzwaniem, oraz najsmaczniejszym elementem festynu była możliwość degustacji potrawy cypryjskiej jaką była „Moussaka”.

Wieczór Kultury Cypryjskiej wymagał wielkiej organizacji i pracy, w której uczestniczyli pracownicy, wykładowcy i studenci WSTH, oraz uczniowie ZSE w Nysie pod opieką Pani Barbary Maroszek.

 

Stąd gorące podziękowania:
Pracownikom WSTH:

Barbarze Najduch, Katarzynie Nowak, Marcie Łasica, Kamili Węckiej, Magdalenie Ziółkowskiej.
Wykładowcom:

Barbarze Maroszek, Barbarze Dolińskiej, Jadwidze Przewirskiej, Annie Skarbek, Annie i Pawłowi Robak, Jolancie Głowackiej.
Sponsorom:
Marlenie Papanicolaou – kordynatorowi  ds. personelu Louis Hotels, sponsorowi nagrody głównej w Loterii, Rafałowi Leszczyńskiemu i Agnieszce Pietrzak – reprezentujących Biuro Podróży Podzamcze, organizatora wszystkich naszych wyjazdów ze studentami, w tym również wyjazdu na Cypr, sponsora nagrody głównej dla finalistów konkursu wiedzy o Cyprze, Księdzu Piotrowi Burczykowi – dyrektorowi Diecezjalnego Domu Formacyjnego, który użyczył noclegów w stylowych hotelowych wnętrzach gościom Wieczoru, Marioli Chwaleni – Dyrektorowi oddziału II PKO BP, sponsora nagród dla finalistów konkursu wiedzy o Cyprze, Beacie Kowackiej – właścicielce firmy Piu Bella, która przygotowała piękne nawiązujące do mitologii stroje dla studentów biorących udział w Wieczorze, Jarosławowi i Lidii Mackiewicz – właścicieli firmy FOTO Lidka, która przygotowała relację fotograficzną i video z dzisiejszego Wieczoru, Radosławowi  Staros – właścicielowi firmy „Kompleksowe Budownictwo – Staros”, sponsorowi dań cypryjskich, jakie degustowali uczestnicy Festynu Cypryjskiego, Janowi Gorczyńskiemu – właścicielowi agencji reklamowej TOMART, odpowiedzialnej za obsługę reklamowo-graficzną Wieczoru.
Studentom:
Dorocie Miś, Renacie Kopeć, Agnieszce Szymańskiej, Małgorzacie Nałęcz, Annie Marków, Joannie Domalewskiej, Grzegorzowi Muszyńskiemu, Gabrieli Muszyńskiej, Magdalenie Głowackiej, Małgorzacie Soberce,  Monice Kudzia, Ewie Janocha, Małgorzacie Gaweł, Aleksandrze Popiel, Iwonie Fajger, Bożenie Sierpińskiej, Zygmuntowi Gołąb, Lidii Leśniewskiej, Magdalenie Janowskiej, Marioli Repeckiej, Malwinie Ośka, Przemysławowi Rzepskiemu.
Uczniom ZSE Nysa:
Aleksandrze Borys, Annie Sikora, Aleksandrze Maroszek, Łukaszowi Bereś, Mateuszowi Sobiech , Karolinie Wezner, Kamili Białkowskiej, Natalii Tomaśko, Patrycji Jarockiej.
„Maszynkom losującym”:

Magdalenie Maroszek, Dominikowi Sikora, Mikołajowi Dolińskiemu.
 

     Pomimo zimowej aury, w całym Domu Kultury w Nysie zapanowała wysoka i gorącą temperatura, „przeniesiona” z Cypru specjalnie na to wyjątkowe wydarzenie jakim był Wieczór Kultury Cypryjskiej…
     Teraz po całym Wieczorze pozostają miłe wspomnienia i oczekiwanie na następny rok  i następny niesamowity kraj biblijny jaki przyjdzie nam znów zobaczyć. Wiemy, że atrakcji będzie znów co niemiara….

 

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

 


SZKOŁA ZDROWEGO GOTOWANIA

     Tradycją Instytutu Promocji Zdrowia są zajęcia praktyczne studentów pod nazwą „Szkoła Zdrowego Gotowania”. Tak też było w tym roku,  27 marca 2011 o godzinie 11.00 pani Lidia Szłowieniec przeprowadziła zajęcia teoretyczne i praktyczne mające na celu propagowanie zdrowego stylu odżywiania. W „epoce” chipsów, coca coli i Fast foodów, tak bardzo popularnych wśród młodych ludzi każda taka inicjatywa jest niezwykle cenna i przynosi wiele korzyści.

     Studenci Instytutu Promocji Zdrowia wysłuchali z zaciekawieniem wykładu, ale spojrzenia ich wędrowały w kierunku suto zastawionych stołów ze zdrowymi smakołykami. A czegóż tam nie było: smakowicie wyglądający smalec wegetariański z cebulką,  własnoręcznie pieczony chleb, ciecierzyca w sosie pomidorowym – danie na ciepło, waniliowy krem sojowy, ryż po chińsku z orzechami arachidowymi, zupa z soczewicy czerwonej – danie na ciepło, kotlety z kaszy jaglanej i soli, kotlety z płatków owsianych i słonecznika, kulki bakaliowe maczane w sezamie, Granola, sałatka owocowa, orzechowe danie z karobem, surówka po grecku z czarnymi oliwkami. 

     Po części teoretycznej przyszedł czas na degustację. Kolejka studentów posłusznie ustawiła się po zdrowe dania. Na początku próbowano nieufnie, żeby po chwili spałaszować wszystko ze smakiem i ustawić się po dokładkę.

     Na koniec studenci Instytutu Promocji Zdrowia przyznali I miejsce potrawie – ciecierzyca w sosie pomidorowym, II miejsce zajął smalec wegetariański z cebulką, natomiast III miejsce otrzymał waniliowy krem sojowy. Ojj szkoda, że te zajęcia są tylko raz w roku  
 

 1

2

3

4

5

6

7

8

 


KOLEJNI ABSOLWENCI WYŻSZEJ SZKOŁY Teologiczno-Humanistycznej poszli w świat

     Po raz dziewiąty studenci Instytutu Turystyki i Instytutu Promocji Zdrowia WSTH pk.Nysa uczestniczyli w uroczystej graduacji roku akademickiego 2010/2011. W czasie tej podniosłej uroczystości, która odbyła się 17czerwca w nyskim Domu Kultury studenci odebrali dyplomy licencjackie z zakresu turystyki krajów biblijnych, a także z zakresu promocji zdrowia umożliwiające im kontynuację nauczania na studiach magisterskich.

Pierwsi studenci

pojawili się w nyskim Domu Kultury dużo wcześniej przed zaplanowanym terminem uroczystości. Powód był oczywisty, na graduacji mieli zaprezentować się w specjalnie w tym celu przygotowanych togach i biretach więc każdy chciał mieć czas na przymiarkę stroju i nakrycia głowy. Tym bardziej, że studentom towarzyszyli licznie przybyli członkowie rodzin w osobach: mam , ojców, żon i mężów a nawet młodszych latorośli, więc każdy chciał wyglądać w tym dniu wyjątkowo.

Zaczynamy wielką galę

Kiedy już wszyscy zajęli miejsca uroczyście wkroczył w togach Senat Uczelni. W tym roku Senat uczelni zaszczycił swoją obecnością dr Daniel Duda – Dyrektor Sekretariatu Edukacji  Wydziału Transeuropejskiego Generalnej Konferencji  – pełniący także obowiązki Rektora WSTH, Prof. dr hab. Bernard Koziróg przedstawił studentom krótki rys Uczelni w związku z 85 rocznicą jej istnienia. Potem były przemówienia, gratulacje. JM Rektor dziękował młodzieży za wytrwałość w zdobywaniu wiedzy, gratulował bardzo dobrych wyników jakie uzyskali na egzaminach licencjackich, motywował do kontynuacji nauki na studiach magisterskich. W następnej części programu Dyrektor Bożena Węcka przygotowała dla Studentów niespodziankę. Absolwenci mieli okazję powrócić do minionych wydarzeń, w których uczestniczyli podczas trwania nauki. Obejrzeli bowiem przekaz multimedialny z wybranych ważnych chwil z życia uczelni. Ta retrospekcja zdarzeń przyjęta została ze wzruszeniem, uśmiechem, były też oklaski.

Mamy ocierały łzy

Potem nastąpiła chwila na którą czekali wszyscy: wręczenie dyplomów licencjackich studentom. Mamy ocierały łzy wzruszenia, kiedy widziały jak ich dzieci ubrane w przepiękne i dostojne togi odbierają z rąk JM Rektora dyplomy, a także nagrody książkowe. Dwie Studentki miały wyjątkowy powód do dumy , otrzymały bowiem dyplomy ukończenia studiów z wyróżnieniem. Były to: z Instytutu Turystyki– Agnieszka Seniuta-Mędrak oraz z Instytutu Promocji Zdrowia – Sylwia Bill.

Następnym punktem programu były podziękowania za trud włożony w nauczanie, które w imieniu Absolwentów  Instytutu Turystyki złożyła Pani Agnieszka Seniuta-Mędrak i Pan Tomasz Janicki rozpoczynając swoje podziękowania od wiersza  Leopolda Staffa „Odys”
Niech cię nie niepokoją
Cierpienia twe i błędy.
Wszędy są drogi proste
Lecz i manowce wszędy.
O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało.
Zostanie kamień z napisem:
Tu leży taki i taki.
Każdy z nas jest Odysem,
Co wraca do swej Itaki.
 
Aby potem skierować te oto słowa do Władz Uczelni i Wykładowców:

     Itaka wyspa położona w akwenie Morza Śródziemnego, a dokładniej w  wschodniej części Morza Jońskiego. Wyspa mitologiczna, kojarzona z najsłynniejszym jej mieszkańcem  Odyseuszem – starożytnym herosem, wędrowcem, poszukiwaczem przygód. Zupełnie tak jak my. Przekraczając w pewien pochmurny dzień października progi tutejszej uczelni.

     Czy zdawaliśmy sobie wówczas sprawę co nas czeka ? Czy spodziewaliśmy się, że będziemy  odkrywać tajemnicze rejony krajów biblijnych? Czy  wiedzieliśmy jakie atrakcje będą czekały na nas w starożytnym mieście Petra, którą na osiołkach przemierzyliśmy wraz z naszym wykładowcą a  jednocześnie Rektorem naszej uczelni. Czy w tamtą październikową niedzielę zdawaliśmy sobie sprawę ze znaczenia apokryfów, apografów czy kodeksów, które całymi latami czekały na odkrycia, a które przed nami odkrywał Pan Citlak. A nasze ulubione miasto starotestamentowe, miasto AJ, zwane po poznaniu  przez nas EjDżi, budząc uśmiech na twarzy pana Dr Woźniaka. Niezapomniane wykłady u Dr Barona, kiedy zgłębialiśmy tajniki władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej u starożytnych Sumerów, łamaliśmy sobie języki nad oryginalnym imieniem asyryjskiego władcy Tukultiminurta ?Z czasem przestały nas dziwić nowe przedmioty. Okrzepliśmy. Nabraliśmy wprawy. Tworzyliśmy na zajęciach zgrane grupy, często pomagające sobie,  swoimi argumentami zapraszaliśmy do dyskusji profesorów. Rozwijaliśmy się
 Wieczór Cypryjski.. 😉 Podziwialiśmy zaangażowanie naszego Szanownego  grona profesorów, które pod egidą Pani Dyrektor Węckiej zaprezentowało takie widowisko jakiego mogła by tylko pozazdrościć niejedna w Polsce uczelnia. A przecież to była wspólna praca ciała pedagogicznego i studentów. Piękna kooperacja – termin znany z ekologii 😉 Jakże atrakcyjnie prezentowała się profesor Maroszek, zachęcając do udziału w sesji masażu kosmetycznego zorganizowanego przez koleżanki z  Instytutu Promocji Zdrowia.
A później … później nastała rzeź niewiniątek… przyszły sesje..;-)
Ostra ale zdrowa rywalizacja, motywacja do dalszej nauki. Nie minęło zbyt dużo czasu gdy nadszedł termin obron. Wpierw były to poszczególne rozdziały, połączone „ibidem” czy  „por”, wzbogacone komentarzami- ile  masz przypisów a ten ma tyle stron , a ta ma fajny wstęp … Ciężki stres,  wielki ładunek emocji … i spokojny ton naszych promotorów – będzie dobrze powtarzali, pisałeś, umiesz zdasz. I czy mogło być inaczej ?;-)
Dziś spotkamy sie jako nowowyróżnieni absolwenci naszej Alma Mater. Togi,  birety, gala… Zasłużyliśmy na to.
Nie było jednak nas Odysów bez naszych bliskich, dzielnie sekundujących  nam w nauce. Wspierających , przepytujących, oddających ukochaną zabawkę  jakim był komputer abyśmy mogli pogrzebać w necie na temat Sancherydu, Wzgórz Golan, krenelaża czy łuku tęczy. …..
Za ciepło, wsparcie, wiarę i zaufanie chcemy im teraz serdecznie podziękować.
Nie było by nas Odyseuszów bez nas samych. Naszej wiary w nas samych że potrafimy, chcemy, możemy.
Przyszedł czas rozstania… Czy będzie to tylko na krótkie do zobaczenia ? Być może spotkamy się na innych uczelniach, gdy będziemy kontynuować naszą  naukę. Może w pracy zawodowej przyjdzie znowu nam się spotkać… Być może nie spotkamy się wcale… Ale wiecie co ? Miło było Was wszystkich poznać „ Oto chodzi jedynie by naprzód wciąż iść śmiało ….”

     Potem już tylko były kwiaty, wspólne zdjęcia w czasie, których zgodnie z tradycją poszybowały w górę birety na znak końca nauki i wreszcie na koniec wspólne spotkanie wszystkich wykładowców i studentów oraz ich rodzin. Studenci w tych „rodzinnych” rozmowach podkreślali często miłą i przyjazną atmosferę panująca na zajęciach.

Teraz już tylko magisterka

Teraz czeka ich tylko podjęcie decyzji o kontynuacji nauczania i uzupełnienie wykształcenia o dalszy stopień a mianowicie studia magisterskie.
Absolwenci IT i IPZ mają teraz możliwość studiowania na studiach magisterskich na kierunku turystyka i rekreacja na specjalności turystyka międzynarodowa lub na specjalności turystyka uzdrowiskowa i odnowa biologiczna oraz na kierunku zarządzanie na specjalności zarządzanie firmą. No więc może do zobaczenia?…….

 

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

 

 

WSTH P.K. NYSA NA FACEBOOKU

Serdecznie zapraszamy na profil WSTH p.k. Nysa na Facebooku – największym serwisie

społecznościowym na świecie   www.facebook.com/wsthnysa

 


REPORTAŻ Z ZAKOŃCZENIA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH

     Dnia 21 sierpnia 2011 roku o godzinie 11.00 w sali Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej odbyło się uroczyste zakończenie studiów podyplomowych Centrum Studiów Podyplomowych WSTH w Nysie.
     Po zajęciu przez studentów, a już za chwilę Absolwentów miejsc, na salę uroczyście przy dźwiękach Poloneza wkroczył Senat Uczelni w osobach: Dyrektor Instytutu Pedagogiki Prorektor dr Igor Baron, Dyrektor Centrum Studiów Podyplomowych w Nysie Bożena Węcka oraz Panie: Beata Baron, Barbara Maroszek i Elżbieta Gabis.
     Pani Dyrektor Bożena Węcka serdecznie przywitała wszystkich przybyłych na uroczystość Wykładowców, Studentów oraz ich rodziny, a następnie głos zabrał Pan Prorektor Igor Baron. Ciepłe słowa skierowała również do Absolwentów Pani Beata Baron – Doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego zajmująca się problematyką dziecka i rodziny.
     Później nastąpiła chwila na którą wszyscy czekali, a mianowicie wręczenie świadectw ukończenia studiów podyplomowych. W pierwszej kolejności świadectwa oraz nagrody otrzymali Studenci, którzy w ciągu całego toku studiów uzyskali najwyższe średnie. Były również podziękowania i nagrody dla Starostów grup, którzy przez cały okres trwania studiów „opiekowali” się swoimi grupami.
     Następnie Absolwenci złożyli podziękowania Senatowi Uczelni i Wykładowcom za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie i realizację toku studiów.
     Po części oficjalnej Pani Dyrektor Bożena Węcka zaprosiła Senat Uczelni, Wykładowców oraz Absolwentów z rodzinami na spotkanie towarzyskie przy torcie. Były wspomnienia, pożegnania i plany na przyszłość…
     Na koniec pozostaje nam tylko zaprosić Państwa na kolejne studia.

 

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

 

 
SIEĆ PARTNERSKA WSTH

Specjalnie dla naszych studentów pracujemy nad pakietem zniżek (tworzymy tzw. sieć partnerską) dzięki któremu będziecie mogli liczyć na zniżki i promocje w popularnych i chętnie odwiedzanych przez studentów miejscach. Na bieżąco będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej oraz na portalu społecznościowym www.facebook.com/wsthnysa informacje o nowych Partnerach 🙂

 

KONFERENCJA SZKOLENIOWA W WSTH P.K. NYSA

     W dniu 14 września 2011 roku w gościnnych murach Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej przy ulicy Poznańskiej 1 odbyła się Konferencja Szkoleniowa pn. „Współczesne kierunki rozwoju psychoterapii uzależnień, jako forma pomocy rodzinie”. Organizatorem konferencji był Ośrodek Terapii Uzależnień „DORMED” w Nysie przy współudziale Urzędu Miejskiego w Nysie.

     Program Konferencji obejmował następujące zagadnienia:

** struktura organizacyjna i formy psychoterapii oferowane przez Specjalistyczny ZOZ DORMED w Nysie – prezentacja, pracownicy ośrodka.
** trudności w zdrowieniu osób uzależnionych – wykład lek. psychiatra Janusz Sakaluk, cert. Specjalista terapii uzależnień.
** terapia rodzin w kontekście uzależnienia – wykład mgr Magdalena Raszka, specjalista terapii uzależnień.
** specyfikacja pracy terapeutycznej z młodzieżą eksperymentującą, cert. specjalista terapii uzależnień.
** pomoc w rodzinie – zjawiska symptomatyczne i uwarunkowania pomagania – wykład mgr Barbara Leszczyńska, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy Rodzinie w Opolu.

     Osoby zaproszone na konferencję to przedstawiciele instytucji zajmujących się problematyką uzależnień z Nysy i ościennych gmin. Uczestnikami byli między innymi dyrektorzy placówek pomocy społecznej, przedstawiciele sądu, policji, pedagodzy szkolni i członkowie Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Poruszane podczas konferencji zagadnienia – w opinii obecnych – niewątpliwie przyczynią się do usprawnienia działań podejmowanych przez poszczególne instytucje w ramach ich kompetencji na rzecz rodzin dotkniętych problemem uzależnień i przemocy. Uczestnicy konferencji zgodnie wyrazili nadzieję, iż konferencje w podobnym zakresie staną się cyklicznym wydarzeniem wpisującym się w rozwiązywanie problemów uzależnień
i przemocy.

Źródło: Biuro Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Nysie Artur Pieczarka

 

konf 14.09

 

 

REPORTAŻ Z KONFERENCJI pt. „Szlaki turystyczne pogranicza nysko-jesenickiego – stan obecny…”

     W dniu 23 września br. w Wyższej Szkole Teologiczno – Humanistycznej w Nysie  (ul. Poznańska 1) odbyła się konferencja pt. „Szlaki turystyczne pogranicza nysko – jesenickiego”.

Konferencję uroczyście rozpoczął Wicestarosta Powiatu Nyskiego Czesław Biłobran. Następnie zaproszeni goście przedstawili prezentacje na temat szlaków turystycznych na terenie pogranicza nysko-jesenickiego:

  • Szlaki turystyczne na terenie powiatu nyskiego – stan obecny – Anatol Bukała
  • Szlaki turystyczne na terenie rejonu jesenickiego – stan obecny – Marcel Šos
  • Historia znakowania szlaków turystycznych w Górach Opawskich – Jerzy Chmiel
  • Stan obecny i perspektywy rozwoju turystyki religijnej w Euroregionie Pradziad – Bożena Węcka
  • Krajobraz jako ważny aspekt atrakcyjności szlaków turystycznych – dr Grzegorz Jankowski
  • Możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w celu poprawy i rozwoju infrastruktury szlaków turystycznych – wybrane przykłady z terenu powiatu nyskiego – Piotr Chrobak
  • Przedstawienie idei tworzenia inicjatywy klastrowej branży turystycznej w Górach Opawskich – Arkadiusz Mazur

     Podczas konferencji odbyła się wystawa zorganizowana przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Głuchołazach o tematyce turystyki pogranicza nysko – jesenickiego.
     Projekt pn. „Szlaki turystyczne pogranicza nysko – jesenickiego” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 Fundusz Mikroprojektów Euroregionu Pradziad oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice.


Źródło: strona internetowa Starostwa Powiatowego w Nysie – MT

 

konf 01

konf 02

konf 03

konf 04

konf 05

konf 06

konf 07

konf 08

konf 09

konf 10

 

 

 
 
 

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis internetowy może być maksymalnie bezpieczny i wygodny. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookies z Polityki Prywatności.