WYDARZENIA: Relacja z Wieczoru Kultury Francuskiej w Nysie

Relacja z Wieczoru Kultury Francuskiej w Nysie


Dnia 10 kwietnia 2016 r. w Nyskim Domu Kultury odbył się Wieczór Kultury Francuskiej, wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz corocznie organizowanych imprez. Głównym organizatorem Wieczoru była Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna w Podkowie Leśnej Punkt  Konsultacyjny w Nysie. Cieszy fakt, iż wieczór po raz kolejny cieszył się olbrzymim zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Opolszczyzny ale także widzów z innych odległych zakątków naszego kraju.

 

Wieczór Kultury Francuskiej był dziesiątym jubileuszowym wydarzeniem, poświęconym kolejnemu krajowi śródziemnomorskiemu. Jego wspaniała kultura, tradycja i historia oczarowały wszystkich uczestników Wieczoru. Cały program Wieczoru Kultury Francuskiej został w najdrobniejszych detalach opracowany przez Wyższą Szkołę Teologiczno-Humanistyczną. Gospodarzem wieczoru była Pani Dyrektor dr Bożena Węcka.

 

Doceniając wagę podjętych przez WSTH działań oraz widząc  potrzebę prowadzenia takich dialogów międzykulturowych patronat honorowy nad imprezą objęli: Jego Ekscelencja Ambasador Francji Pan Pierre Buhler, Konsul Honorowy Francji we Wrocławiu Pan Richard Kepinski oraz Marszałek Województwa Opolskiego Pan Andrzej Buła. Instytucją wspierającą Wieczór Kultury Francuskiej był Urząd Miasta i Gminy Nysa z burmistrzem Panem Kordianem Kolbiarzem na czele. Swoją obecnością zaszczycili nas również Konsul Honorowy Republiki Włoch we Wrocławiu Pani Monika Przemysława Kwiatosz oraz Konsul Honorowy Chorwacji Pan Andrzej Żylak.

 

Wieczór rozpoczął się od wystąpienia Dyrektor Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej p.k. Nysa, dr Bożeny Węckiej, która przywitała przybyłych gości i zaprosiła wszystkich do obejrzenia niesamowitego Wieczoru Kultury Francuskiej.

 

Pierwszym punktem programu był występ prof. dr. hab. Bernarda Koziróga, który w niezwykle interesujący sposób przedstawił wspomnienia z pobytu we Francji i swoimi opowieściami zauroczył nas niepowtarzalnym francuskim klimatem. Przedstawił nam przepiękne krajobrazy, ukazując przy tym historię i  najciekawsze miejsca Francji.

 

Po zaprezentowaniu uroków Francji, specjalnie dla przybyłych gości zaprezentowała się Pani Maria Meyer, aktorka Chorzowskiego Teatru Rozrywki, piosenkarka. Zaproszona przez Jana Pietrzaka do stałej współpracy, wiele lat występowała z Kabaretem „Pod Egidą”. W 1998 roku Maria Meyer założyła własny teatr pod nazwą Ma Scala – Teatr Marii Meyer, którego pierwszą produkcją był spektakl „Jestem znów. Maria Meyer śpiewa Brela”.  Zdobywczyni wielu prestiżowych nagród. Prasa pisze o niej bardzo ciepło: Wspaniały głos, wielka muzykalność, wyrazista interpretacja, ogromna inteligencja i dorównujący tym cechom talent – z jakąż przyjemnością słucha się jej, a także ogląda tą niewątpliwą gwiazdę Teatru Rozrywki w Chorzowie! Pani Maria zaprezentowała się nam w repertuarze Edith Piaf (wiązanka utworów Andrzeja Ozgi) – akompaniament Radosław Michalik.

 

Czymże byłby wieczór kultury francuskiej bez pokazów tanecznych. Kolejnym punktem programu był pokaz tańców Gawot, w którym zaprezentował się Zespół taneczny LO „Chrobry” z Głuchołaz. Grupę tworzą uczniowie różnych klas, pasjonaci tańca i ruchu scenicznego, pracujący pod opieką mgr Beaty Dorosz.

 

Kolejnym punktem programu była muzyka operowa francuskich kompozytorów. W repertuarze tym zaprezentowała się Karolina Tarnowska, która w tym roku szkolnym kończy wydział wokalny w klasie śpiewu pani Jadwigi Chlewickiej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie. Karolina  zaprezentowała się w utworze Jean’a Paul’a Martini – „Plaisier  d’amour”  – przy akompaniamencie Pana Janusza Dąbrowskiego.
 
Następnym punktem programu był występ Joanny Kiełek – występującej pod pseudonimem „Miraculeuse”, jest to młoda artystka zakochana w jazzie, swingu i Paryżu z lat ’50 XX wieku”. Pani Joanna Kiełek zaprezentowała nam utwory współczesnych wykonawców: Ariane Mofatt – „Je veux tout” oraz Zaz – „Paris sera toujours Paris”.

 

Następnym ważnym elementem wieczoru przede wszystkim dla uczniów szkół średnich było rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Francji. W tym roku po raz kolejny zostali zaproszeni do Konkursu nie tylko studenci WSTH, ale także właśnie uczniowie szkół średnich województwa opolskiego. W konkursie udział wzięło łącznie 1237 uczestników. Z tej ogólnej liczby uczestników zostało wyłonionych 10 finalistów, którzy zostali zaproszeni na galę. Patronat nad Konkursem objął dyrektor Instytutu Turystyki dr Amadeusz Citlak.

 

W konkursie wiedzy o Francji miejsca od 4-10 zajęli:
10. Marcelina Durska (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr II w Opolu)
9. Kowcuń Sylwia (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr II w Opolu)
8. Kaciłowicz Kacper (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr II w Opolu)
7. Banach Kamil (Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie)
6. Kochanek Katarzyna (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr II w Opolu)
5. Biernat Sebastian (Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Powstań Śląskich w Grodkowie)
4. Pietrek Ewa (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr II w Opolu)

 

Spośród wszystkich studentów oraz uczniów biorących udział w konkursie wyłoniono najlepszą 3-kę. Zwycięzcami konkursu wiedzy o Francji zostali:
1. Aleksandra Kaczmarek – zwyciężczyni konkursu (Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie);
2. Roksana Kubów (Zespół Szkół Ekonomicznych w Nysie);
3. Piotr Kaliński (Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie).

 

Laureatka I miejsca Pani Aleksandra Kaczmarek otrzymała nagrodę im. Rafała Leszczyńskiego ufundowaną przez Biuro Podróży „Podzamcze” – wycieczkę do Francji. Pozostali laureaci otrzymali nagrody w postaci cyfrowych aparatów fotograficznych oraz albumy i przewodniki po Francji ufundowanych z budżetu województwa opolskiego oraz pamiątkowe dyplomy. WSTH p.k. Nysa przekazała także podziękowania dla szkół, w których uczą się finaliści oraz podziękowania dla opiekunów finalistów: dla Pani Jolanty Wawrzyniak-Rószczka (Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie), dla Pani Elizy Oszytko-Woźny (Zespół Szkół Ekonomicznych w Nysie), dla Pani Barbary Knapiak (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr II w Opolu) oraz dla Pani Magdaleny Sacha (Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Powstań Śląskich w Grodkowie).

 

Nowością w tym roku był występ Chóru Szkolnego „Jedynka”. Tworzą go utalentowani uczniowie klas 1-6 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Głuchołazach. Ci młodzi ludzie rozwijają swoje talenty muzyczne poprzez śpiew, taniec i grę na instrumentach. Od roku 2006 prowadzony jest on przez panią Karolinę Tomaszewską, której pasja, zaangażowanie i twórcze podejście do dzieci zaprocentowało wieloma sukcesami jakie chór odnosi w wielu przeglądach i konkursach. O talentach chórzystów i ich uroku osobistym publiczność przekonała się na własne oczy, a występ zachwycił całą zgromadzoną widownię na sali.

 

Po występie uroczych dzieci wróciliśmy do repertuaru operowego. Tym razem przed nami wystąpiła Kornelia Podgórska, która obecnie kończy wydział wokalny w Państwowej  Szkole Muzycznej II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w klasie śpiewu pani Agnieszki Niewiadomskiej. Kornelia  zaprezentowała się w  repertuarze operowym G. Bizet – utwór „Seguidilla” z opery Carmen – przy akompaniamencie Pana Janusza Dąbrowskiego.

 

W następnym punkcie programu widzowie zostali oczarowani literaturą francuską w monologu  przygotowanym na kanwie znanej wszystkim powieści Wiktora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”. Zaprezentowała ją nasza absolwentka Pani Paulina Mankiewicz, uczestniczka wielu edycji Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA w Świnoujściu, uczestniczka wielu przeglądów artystycznych na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Pani Paulina zaprezentowała się nam w monologu Esmeraldy.

 

Kolejnym punktem programu był występ Eweliny Nicpoń, która kończy w tym roku wydział wokalny w klasie śpiewu pani Jadwigi Chlewickiej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie. Ewelina zaprezentowała się w  repertuarze operowym G. Bizet – utwór „Habanera” z opery Carmen – oczywiście przy akompaniamencie Pana Janusza Dąbrowskiego.

 

Nie mnie emocjonującym punktem programu był kolejny występ Pani Marii Meyer, która prezentując się drugi raz wystąpiła w repertuarze Jacques’a Brela (Amsterdam, Nie opuszczaj mnie) – akompaniament Radosław Michalik.

 

Już po raz czwarty podczas Wieczorów Kultury odbył się pokaz mody, w tym roku inspirowany był motywami francuskimi. Modelki zaprezentowały się w wyjątkowej kolekcji ubrań Jacqueline Riu, francuskiej marki odzieży damskiej. Jacqueline Riu to firma rodzinna. Jej nazwa pochodzi od imienia i nazwiska założycielki – Jacqueline Riu, która swój pierwszy sklep otworzyła w 1971 roku w Paryżu. Do dnia dzisiejszego posiada ponad 250 sklepów na świecie: we Francji, Polsce, Belgii i Arabii Saudyjskiej. O fryzury modelek zadbało Atelier Fryzjerskie z właścicielką Panią Izabelą Jagusz na czele natomiast makijaże modelek wykonał Gabinet Kosmetyczny „Sugar Babies” z właścicielką Panią Deborą Hulboj na czele. Cały pokaz wyreżyserowała Pani Kamila Węcka, która sprawiła, iż stał się on niezapomnianym przeżyciem.

 

Program Wieczoru Kultury Francuskiej nie byłby satysfakcjonujący, gdyby na scenie Nyskiego Domu Kultury zabrakło opowieści o zwykłym życiu kogoś kto pochodzi z Francji, a na stałe mieszka i pracuje w Polsce. W tej roli wystąpiła Pani Denis Devoges-Cuber, która podzielił się z widzami swoimi refleksjami na temat pobytu w naszym kraju.

 

Następnym punktem programu był kolejny występ Joanny Kiełek „Miraculeuse”, która zaprezentowała dwa utwory kolejnych współczesnych francuskich wykonawców: L’Oncle Soul – „Soulman” oraz Pink Martinit – „Sympathique”. Charyzmatyczna osobowość „Miraculeuse” sprawiła, że jej występ był przepełniony energią, rytmem i pozwalał przenieść się do małego francuskiego lokalu z muzyką na żywo.

 

Kolejną pozycją w naszym programie był już ostatni występ Pani Marii Meyer, która swoim występem i interpretacją piosenek oczarowała całą publiczność. Na koniec Pani Meyer przygotowała repertuar Josephine Baker (Rafaella, Czy ja o tym wiem?) – naturalnie przy akompaniamencie Radosława Michalika. Oczywiście po występnie Pani Meyer nie obeszło się bez gromkich braw.

 

Kulminacją Wieczoru Kultury Hiszpańskiej była konkurs-loteria. Spośród wszystkich zakupionych losów przez widzów Wieczoru. „maszynki losujące” Katarzyna Herkt oraz Julia Fekner, wylosowali 20 szczęśliwców, którzy po udzielonej odpowiedzi na pytanie konkursowe otrzymali niezwykle cenne nagrody: m.in.: prezent, który podarował sam Pan Konsul Richard Kepinski, trzy zestawy francuskich kosmetyków ufundowanych przez francuską markę Valcena Paris, kolejne dwa zestawy francuskich kosmetyków tym razem ufundowanych przez Aptekę „Przyjazna” z Opola, trzy zestawy gadżetów ufundowanych przez mBank, bon na romantyczną kolację ufundowaną przez Restaurację i Hotel „Redos”, 2 bony na wykonanie fryzury inspirowanej motywami francuskimi ufundowany przez Atelier Fryzjerskie Pani Izabeli Jagusz, bon na zabieg kosmetyczny ufundowany przez Gabinet Kosmetyczny „Sugar Babies” Pani Debory Hulboj, trzy karty podarunkowe o wartości 100 zł ufundowane przez Jacqueline Riu sklep w Galerii Grunwaldzkiej we Wrocławiu, karnet na sesję zdjęciową, która zostanie wykonana przez Pana Przemysława Pawlik sponsora i właściciela AP Pawlik Photography oraz pracę malarską autorstwa Pani prof. Moniki Kamińskiej.

 

Nagrodą główną w konkursie-loterii była 5 – dniowa wycieczka do Francji ufundowana przez głównego sponsora wieczoru mBank.

 

Na koniec programu artystycznego ku uciesze widowni, powróciliśmy do tanecznych rytmów, wesołych rytmów. Po raz kolejny wystąpił Zespół taneczny LO „Chrobry” z Głuchołaz. Dziewczyny przy ogromnych brawach zaprezentowały się w pokazie tańca Kankan.

 

Przy podsumowaniu Wieczoru Kultury Francuskiej głos zabrali Konsul Honorowy Francji we Wrocławiu Pan Richard Kepinski, Konsul Honorowy Włoch Pani Monika Przemysława Kwiatosz oraz Burmistrz Miasta i Gminy Nysa Pan Kordian Kolbiarz. Pani Monika Kwiatosz podkreślała olbrzymi trud włożony w przygotowanie wszystkich wieczorów kultury, Pan Richard Kepiński gratulował sukcesu jaki towarzyszył temu najświeższemu wydarzeniu kulturalnemu – Wieczorowi Kultury Francuskiej.

 

II część uroczystości przeniosła widzów na I piętro gdzie honorowi goście dokonali otwarcia wystawy prac malarskich – Pani prof. dr hab. Moniki Kamińskiej, której prace ukazywały uroki Francji.

 

Dalej na gości wieczoru czekała degustacja dań kuchni francuskiej we foyer NDK, gdzie została przygotowana degustacja dań kuchni francuskiej przyrządzona przez Restaurację i Hotel „Redos”. Można było także zakupić płyty Pani Marii Meyer wraz z autografem piosenkarki.
 
Organizatorowi spotkania, czyli Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej p.k. Nysa udało się  odtworzyć tu w Nysie  tę niezwykły i fascynujący klimat, jaki panuje w urokliwej Francji. Teraz po Wieczorze pozostało nam dużo emocji oraz miłe wspomnienia.

 

Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna p.k. Nysa składa podziękowania Jego Ekscelencji Ambasadorowi Francji Panu Pierre Buhler, Konsulowi Honorowemu Francji we Wrocławiu Panu Richard Kepinski oraz władzom Samorządu Województwa Opolskiego za objęcie patronatu nad Wieczorem Kultury Francuskiej. Dziękujemy również Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Nysa Kordianowi Kolbiarzowi oraz wiceburmistrzom Markowi Rymarzowi i Piotrowi Bobakowi reprezentującym Miasto i Gminę Nysa za wsparcie. Dziękujemy także Państwu: Konsulowi Honorowemu Republiki Włoch we Wrocławiu Pani Monice Przemysławie Kwiatosz oraz Konsulowi Honorowemu Chorwacji Panu Andrzejowi Żylak za pomoc oraz wsparcie.

 

Składamy serdeczne podziękowania dla sponsorów imprezy: mBanku, Biura Podróży „Podzamcze” z Nysy, Pani prof. Moniki Kamińskiej, Restauracji i Hotelu „Redos”, butiku Jacqueline Riu, Atelier Fryzjerskiego Izabela Jagusz, Salonu Kosmetycznego Sugar Babies, AP Pawlik Photography, 9zerostudio, Agencji reklamowej TOMART, francuskiej marki kosmetyków Valcena Paris oraz Apteki „Przyjazna” z Opola.

 

Podziękować również pragniemy patronom medialnym: Radiu Doxa, Radiu Opole, Radiu Nysa, Nowinom Nyskim, portalowi Nysa News oraz Regionalnej Telewizji Opolskie.

 

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za włożony trud i pomoc przy organizacji Wieczoru Kultury Francuskiej: Barbarze i Markowi Maroszek, Aleksandrze Maroszek, Magdalenie Maroszek, Kindze Czarneckiej, Natalii Motyka, Paulinie Karniszewskiej Annie Zymuła, Karolinie Jagusz, Jolancie Jankowicz, Aleksandrze Kijanka, Michalinie Chrzanowskiej, Magdalenie Dybek, Klaudii Skupińskiej, Wiktorii Żelaznej, Jagodzie Kłokosińskiej, Katarzynie Herkt oraz Julii Fekner.

 

 

Reportaż zdjęciowy – fot. AP Pawlik Photography

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis internetowy może być maksymalnie bezpieczny i wygodny. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookies z Polityki Prywatności.